42. PZU ORLEN Maraton Warszawski można pobiec wszędzie

Dzięki formule biegu wirtualnego w 42. PZU ORLEN Maratonie Warszawskim w weekend 26-27 września biegacze wystartują na własnych trasach w całej Polsce i w najodleglejszych zakątkach świata. Cały czas trwają zapisy na to wydarzenie. Do wyboru jest dystans maratonu, półmaratonu oraz 10 i 5 km.

Już tylko dwa tygodnie dzielą nas od startu 42. PZU ORLEN Maratonu Warszawskiego – wydarzenia, które będzie jedną z nielicznych tego typu imprez biegowych w tym roku w Polsce. Zapisy na tegoroczny bieg stacjonarny, w którym ze względów bezpieczeństwa wystartuje ograniczona liczba tysiąca biegaczy, zostały już zamknięte. Zainteresowanie udziałem w tegorocznym Maratonie Warszawskim było duże, ale w związku z trwającą na świecie pandemią Covid-19 organizatorzy zmuszeni byli ograniczyć pulę zawodników mogących wystartować w biegu stacjonarnym.

– Dla tych, dla których zabrakło miejsca na liście startowej przygotowaliśmy alternatywę w postaci biegu wirtualnego, który umożliwia udział w imprezie z każdego miejsca na świecie, co dla nas, jako organizatorów będzie historycznym wydarzeniem. Dokładamy wszelkich starań, aby zawodnicy biegnąc na swoich ulubionych trasach poczuli się prawdziwymi uczestnikami 42. PZU ORLEN Maratonu Warszawskiego – mówi Marek Tronina, prezes Fundacji Maraton Warszawski. – Zachęcam do udziału w biegu wirtualnym wszystkich – całe rodziny, w tym także mniej doświadczonych biegaczy, ponieważ oprócz maratonu i półmaratonu, w wirtualnej rywalizacji znalazły się również biegi na dystansie 10 oraz 5 kilometrów – dodaje.

Po raz pierwszy w swojej wieloletniej historii Maraton Warszawski połączy uczestników biegnących poza granicami stolicy. Swój udział zadeklarowali już sportowcy ze Skandynawii, z Wysp Brytyjskich, Izraela a także Chin, Japonii czy Indii. Wciąż można dołączyć to tego międzynarodowego grona, ponieważ zapisy na bieg wirtualny są w dalszym ciągu otwarte.

Na bieg wirtualny zapisało się już 1,5 tysiąca biegaczy. Maraton pobiegnie w tym roku we wszystkich największych miastach Polski, a także w najodleglejszych zakątkach Europy i Azji. Niewykluczone, że grono biegaczy rozleje się jeszcze na pozostałe kontynenty.

Pobiegną w ostatni weekend września

Bieg wirtualny należy odbyć w dniach 26-27 września, a uczestnikom pomoże w tym dedykowana aplikacja na urządzenia mobilne, dostępna w systemach operacyjnych Android oraz iOS. Zalogować się do niej można używając adresu mailowego i hasła, użytych w panelu rejestracyjnym. Dzięki aplikacji mobilnej każdy z biegnących zawodników będzie miał wszystkie najważniejsze informacje związane z biegiem pod ręką. Z aplikacją uczestnicy będą mogli także zarejestrować swój bieg i otrzymać wynik zaraz po pokonaniu wybranego przez siebie dystansu.

Znajdź kompanów na wspólny bieg

Na specjalnie przygotowanej oraz aktualizowanej na bieżąco mapie, zawodnicy mogą sprawdzić lokalizację wszystkich uczestników biorących udział w 42. PZU ORLEN Maratonie Warszawskim. Na utworzonej mapie widać w jak wielu miejscach w kraju i poza nim znaleźć można kompanów do wspólnego pokonania wskazanego dystansu.

Wystarczy dołączyć do wydarzenia na Facebooku, opublikować wiadomość i poszukać biegaczy w najbliższej okolicy. Koszulka i medal także dla biegaczy wirtualnych Uczestnicy biegu wirtualnego mają szansę otrzymać również wyjątkowy medal, a także pamiątkową koszulkę techniczną marki New Balance.

– Pakiety startowe dostępne są w różnych konfiguracjach, dlatego każdy zawodnik znajdzie odpowiednią dla siebie opcję. Należy się jednak pospieszyć z rejestracją, aby otrzymać pakiet jeszcze przed startem. Pakiety, również te na bieg stacjonarny, wysyłane będą na wskazany podczas rejestracji adres zamieszkania. Wszystko to ze względu na obostrzenia sanitarne jakie zmuszeni byliśmy wprowadzić w tym roku – dodaje Marek Tronina.

Charytatywny wymiar biegania

Organizatorzy szczególnie mocno zachęcają uczestników do włączenia się do społeczności #BiegamDobrze i zapisania się na bieg wirtualny ścieżką charytatywną. Akcja #BiegamDobrze towarzyszy imprezom Fundacji Maraton Warszawski od 2015 roku i dzięki niej zebrano już 5 mln zł. W jej ramach każdy uczestnik może wesprzeć najbliższą swojemu sercu, jedną z dziewięciu organizacji charytatywnych.

Maraton nieprzerwanie 42 rok z rzędu

Maraton Warszawski jako jedna z nielicznych imprez masowych w kraju szczyci się tradycją nieprzerwanej organizacji przez kolejnych 41 lat. O jego wyjątkowości świadczy fakt, że odbywał się on nawet w okresie stanu wojennego. Podczas 42. PZU ORLEN Maratonu Warszawskiego w biegu stacjonarnym pobiegnie tysiąc szczęśliwców podzielonych na 4 tury. Zawodnicy zmierzą się z dystansem maratońskim, w samym centrum stolicy w ostatni weekend września.

Trasa biegu poprowadzi 5-kilometrową pętlą m.in. przez Krakowskie Przedmieście oraz ulicą Miodową. Centrum wydarzeń, a także metę zmagań stanowił będzie Plac Teatralny. Podczas imprezy panować będzie reżim sanitarny.

mat pras.