ASICS wprowadza buty z materiałów pochodzących z recyklingu

ASICS przedstawia nową linię butów do biegania Edo Era Tribute Pack wykorzystującą materiały pochodzące z recyklingu plastikowych butelek. W ich cholewkach znajdują się włókna poliestrowe z recyklingu, wykonane łącznie z około 300 tysięcy butelek PET. Japońska marka planuje, że do 2030 roku takie włókna znajdować będą się we wszystkich cholewkach produkowanych przez nią butów.

W skład kolekcji Edo Era Tribute Pack wchodzą popularne modele m.in. GEL-Cumulus 22, Glideride, GT-2000 8, Roadblast, Novablast oraz Gel-Pulse 8. Od butów z tradycyjnych linii różnią się cholewkami, które zostały wyprodukowane przy użyciu materiałów pochodzących z recyklingu plastikowych butelek. W Polsce modele z tej ekologicznej serii sprzedawać będzie sklep eobuwie.pl

Nowa linia produktów ASICS nawiązuje do miasta Edo, czyli współczesnego Tokio. ASICS podaje, że korzenie praktyk mające na celu ochronę środowiska w tym mieście sięgają aż XVII wieku. Już wtedy ponowne wykorzystanie materiałów i recykling były nieodłącznym elementem życia w Japonii. Ludzie postrzegali wówczas wszystko jako cenny surowiec, począwszy od starych ubrań przez zużyty papier, zepsute patelnie i ceramikę, aż po krople wosku z palącej się świecy.

Nowe produkty – na rok przed igrzyskami olimpijskimi – mają przypominać o etosie samowystarczalności minionych czasów i proekologicznej postawie mieszkańców Edo.

Grafika na cholewkach inspirowana jest stylami liter z okresu Edo. Jednym z nich jest styl Yose Moji – zwykle używany na plakatach i ulotkach. Drugi to kakuji, czyli grube, kwadratowe znaki, często pojawiające się na skrawkach papieru, które wierni umieszczali na bramach kaplic i świątyń.

Nowe, ekologiczne pudełka

ASICS zadbał także o ekologiczne opakowania dla nowych produktów. Buty z lini Edo Era dostarczane są do klientów w papierowych pudełkach powstałych w 100% z recyklingu. Według deklaracji producenta zawierają one około 10% mniej materiału niż standardowe opakowania. Do ich ozdobienia użyto natomiast farb wodnych, które zużywają o połowę mniej atramentu od barwników olejnych.

Pudełka na buty, wykonane zgodnie z ideą „sustainable fashion”, są sukcesywnie wprowadzane na rynek od lipca. Całkowita zmiana na pudełka eko nastąpi w przyszłym roku. Celem japońskiej marki jest obniżenie emisji dwutlenku węgla o około 1200 ton metrycznych.

Źródło: ASICS