IV Maraton Selekcja już za miesiąc. Bieg wyłącznie dla twardzieli

10 października w Bieszczadach zostanie zorganizowany IV Maraton-Selekcja, ekstremalny bieg przeszkodowy dedykowany pamięci pułkownika Sławomira Berdychowskiego, twórcy elitarnej jednostki AGAT. Bieg nawiązuje do jednego z zadań selekcji do Wojsk Specjalnych, w którym kandydaci muszą się wykazać przede wszystkim ogromną wytrzymałością.  Po wielu dniach spędzonych w górach mają przed sobą najtrudniejszy test, czyli maraton.

Bieg wyznaczony jest on po oznakowanej trasie, jednak uczestnicy nie znają dokładnego dystansu ani czekających na nich niespodzianek w postaci przeszkód terenowych bądź specjalnie na tą okazję zbudowanych.  Dystans, mieszczący się w przedziale 25 a 35 km trzeba pokonać w pełnym umundurowaniu oraz z dziesięciokilogramowym plecakiem. Wszystkich uczestników obowiązuje ośmiogodzinny limit na ukończenie zadania.

Ogólny przebieg trasy, jej szczegóły, wytyczne dotyczące startu  oraz rodzaje zadań specjalnych zostaną zdradzone i  omówione przez organizatora dopiero podczas obowiązkowej odprawy technicznej przed samym startem. Jak na razie wiadomo, że jedno z zadań specjalnych będzie miało miejsce  na strzelnicy, gdzie uczestnicy będą mierzyli się z celnością z karabinków AR-15.

Konsekwencją niecelnych strzałów będą karne minuty doliczone do czasu pokonania trasy biegu. Zadanie to będzie obsługiwane przez 7.62 GROUP –  firmę prowadzoną przez byłego żołnierza JW GROM – Piotra Szyszkę. Uczestnicy będą  ścigać się w dwóch kategoriach: „mundurówka” – żołnierze z każdego Rodzaju Sił Zbrojnych i Funkcjonariusze Służb Mundurowych oraz „mundurówka-cywil” – cywile, rezerwa, NSR.

Dyrektorem  Organizacyjnym Memoriału jest mjr rez. Wojciech Zacharków „Zachar”, który od 2011 roku do 2017 roku zajmował się organizowaniem selekcji do Jednostki Wojsk Specjalnych AGAT. Dzięki przekazanemu doświadczeniu, wpojonych zasadach i wartości przez płk Berdychowskiego kontynuował jego filozofię selekcji przez kolejne lata służby.

Organizatorem „Maratonu-Selekcji. Memoriału im. płk Sławomira Berdychowskiego” jest Fundacja Bieg Rzeźnika we współpracy z Zachar Training Group oraz 7.62 Group. Część z opłaty startowej przekazane zostanie na rzecz Fundacji Sprzymierzeni z GROM.

mat pras.