Przyszłoroczne 97. PZLA Mistrzostwa Polski powrócą do Poznania

Podczas rozegranego w weekend mityngu lekkoatletycznego Poznań Athletics Grand Prix dowiedzieliśmy się, że przyszłoroczne 97. PZLA Mistrzostwa Polski odbędą się w stolicy Wielkopolski. 

– To fantastyczna wiadomość dla wszystkich poznańskich kibiców lekkiej atletyki. Przez ostatnie dwa lata Miasto Poznań bardzo mocno inwestowało w kompleks lekkoatletyczny na Golęcinie. Zmodernizowaliśmy stadion, zbudowaliśmy nowe boisko rozgrzewkowe. Cieszę się, że PZLA docenił nasze wysiłki i powierzył nam organizację Mistrzostw Polski – powiedział Jacek Jaśkowiak, Prezydent Poznania.

Ostatni raz Poznań był gospodarzem najważniejszej imprezy lekkoatletycznej w Polsce w 2007 roku. Zawody, których stawką były medale Mistrzostw Polski odbyłby się wówczas również na stadionie na Golęcinie.

Polacy dominowali

Weekendową rywalizację na stadionie Golęcin w ramach Poznań Athletics Grand Prix zdominowali polscy lekkoatleci, którzy oddali pierwsze lokaty gościom z zagranicy tylko w czterech konkurencjach. Najcenniejszy wynik zawodów to rekord stadionu Michała Haratyka w pchnięciu kulą (21.55). Blisko pobicia zeszłorocznego wyniku Pawła Wojciechowskiego w skoku o tyczce był Piotr Lisek, który zwyciężył skacząc 5.72 m.

W pojedynku „Aniołków Matusińskiego” na 400 m lepsza okazała się Małgorzata Hołub Kowalik, która z czasem 52.34 wyprzedziła o zaledwie 0.09 sekundy Patrycję Wyciszkiewicz-Zawadzką. Poza Polakami po najwyższe laury sięgali tylko Brytyjczycy: Kristal Awuah w biegu na 100 m kobiet, Jessica Turner w biegu na 400 m przez płotki, Aleksandra Bell w biegu na 800 m i zwycięzca biegu na 1500 metrów Piers Copeland.

 Biegały również sztafety

Poznańska publiczność mogła podczas mityngu zobaczyć nietypową konkurencję. Do sztafety 10 x 400 metrów stanęło osiem klubów biegowych z Poznania i okolic. Zawodnicy, którzy z powodu pandemii nie mogli w tym roku sprawdzić się na dystansach półmaratońskich i maratońskich stoczyli zaciekłą rywalizację w biegu sztafetowym.

Po pierwszej zmianie na prowadzenie wyprowadził grupę Kobiety Biegają i Przyjaciele Jacek „Mezo” Mejer. Później sporą przewagę uzyskała drużyna Owocowo Zabiegani, ale po kilku zmianach rywale zaczęli odrabiać straty. Ostatecznie na mecie pierwsi zameldowali się biegacze City Trail, przed Fehlau Team i Owocowo Zabieganymi.

Źródło: POSiR