UOKiK przygląda się półmaratonowi w Gdyni

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że zwrócił się do firmy Sport Evolution z prośbą o wyjaśnienia w sprawie odwołanego biegu masowego w ramach Mistrzostw Świata w półmaratonie.

UOKiK otrzymał bezpośrednio kilka skarg dotyczących odwołanego półmaratonu w Gdyni organizowanego przez spółkę SE Group.

Mamy także kilkadziesiąt sygnałów z organizacji konsumenckich, do których niedoszli uczestnicy zwracali się z prośbą o poradę. Do UOKiK trafiło też około 10 skarg na SE Group w związku z odwołaniem wyścigu kolarskiego Gran Fondo – informuje Biuro Prasowe UOKiK.

Zdaniem UOKiK w sytuacji, gdy organizator odwołał imprezę, konsumentom przysługuje zwrot pieniędzy.

Do spółki SE Group wysłaliśmy pismo, w którym prosimy o wyjaśnienia i wzywamy, aby dobrowolnie zmieniła praktykę odmowy zwrotu opłat uczestnikom odwołanego półmaratonu –  napisał UOKiK, który dalsze kroki uzależnia od wyjaśnień, jakie otrzyma od organizatora. – Jeśli przedsiębiorca nie zmieni praktyk, nie wykluczamy wszczęcia postępowania, które może zakończyć się nałożeniem kary finansowej w wysokości do 10 proc. rocznego obrotu firmy – dodał.

Bieg, który się nie odbędzie

Bieg masowy w ramach Mistrzostw Świata w półmaratonie najpierw miał się odbyć 29 marca, potem 17 października, a w ubiegłym tygodniu impreza została ostatecznie odwołana z uwagi na aktualnie obowiązujące rządowe rozporządzenia ograniczające liczbę uczestników do 250 osób.

Na liście startowej imprezy w Gdyni znajdowało się prawie 27 tysięcy uczestników. Organizator biegu na własny koszt zamierza rozesłać do nich pakiet startowy w skład którego wchodzi m.in. plecak, koszulka ASICS oraz medal.

Zaoferował biegaczom również udział w wirtualnej rywalizacji #AllYouNeedIsRunning, w ramach której 17 października można pokonać dystans półmaratonu na swojej ulubionej trasie ze smartfonem lub zegarkiem.

red