V Kuźniański Półmaraton Leśny RAFAMET coraz bliżej

27 września odbędzie się V edycja Kuźniańskiego Półmaratonu Leśnego RAFAMET. Tradycyjnie, miłośnicy biegania pokonają trasę pośród malowniczych lasów Nadleśnictwa Rudy Raciborskie. Czy i tym razem pogoda zaskoczy biegaczy?

Dotychczasowe cztery edycje kuźniańskiego biegu zapisały się uczestnikom w pamięci m.in. za sprawą urzekających leśnych plenerów,  a także dynamicznej pogody. W tym roku piąta odsłona wydarzenia pierwotnie zaplanowana została na kwiecień. Jednak w związku z epidemią koronawirusa termin ten został anulowany. Nie ma jednak tego złego, co by na dobre nie wyszło i już 27 września zapaleni biegacze przemierzą malowniczą trasę kuźniańskich lasów.

Warto wspomnieć, że w dużej mierze to dzięki zawodnikom kuźniański bieg dojdzie do skutku. To oni bowiem nalegali, aby półmaraton odbył się koniecznie jeszcze w tym roku.

– To dla nas niezwykle ważne i budujące zarazem, że biegacze, mimo anulowania kwietniowego terminu nie wycofali swoich deklaracji udziału w biegu. Każdy pragnie powrotu do normalności a takie wydarzenie choć odrobinę pozwoli zapomnieć o obecnej sytuacji dziejącej się na świecie – mówią organizatorzy półmaratonu.

Bieg pośród leśnej scenerii

Nie da się ukryć, że leśny charakter sprawia, iż kuźniański bieg zdecydowanie wyróżnia się na tle podobnych wydarzeń sportowych. Bieg główny rozpocznie się o godz. 10:00. Start umiejscowiony będzie w okolicach Stadionu Miejskiego w Kuźni Raciborskiej (ul. Tartaczna).

Limit czasu na pokonanie dystansu 21 097,5 metrów wynosi 3 godziny. Trasa półmaratonu jest atestowana przez Polski Związek Lekkiej Atletyki. Dzięki temu, że wiedzie ona asfaltowo-szutrowymi ścieżkami lasów Nadleśnictwa Rudy Raciborskie, atrakcyjne krajobrazy są gwarantowane! Biegacze mogą być spokojni: trasa zostanie przygotowana przez leśników tak, aby była w pełni bezpieczna.

Dla najlepszych zawodników w kategorii OPEN przygotowano nagrody pieniężne oraz puchary, a zwycięzcy kategorii wiekowych (K 18-29; K 30-39; K 40-49; K 50+; M 18-29; M 30-39; M 40-49; M 50+) otrzymają nagrody rzeczowe. Tradycyjnie już, specjalne nagrody czekać będą także na Najszybszego Leśnika, Najszybszą Mieszkankę/Mieszkańca Gminy Kuźnia Raciborska oraz Najszybszego biegacza wśród pracowników firmy RAFAMET S.A.

Dyszka z Kija i…Kuźniańska Leśna Zadyszka

Podobnie jak w trakcie poprzednich odsłon półmaratonu, także i tym razem uczestnicy mają możliwość wzięcia udziału zarówno w „ Dyszce z Kija”, czyli marsz Nordic Walking. Zmaganie te rozpoczną się o godzinie 9:00, a trasa mierzyć będzie 10 km. Każdy z uczestników marszu z kijkami przebędzie trasę asfaltowo-szutrową i malownicze ścieżki leśne. Taki sam dystans, czyli 10 km przebędą tym razem biegiem zawodnicy, którzy zdecydują się na wzięcie udziału w „Leśnej Zadyszce”. Posiadające tak intrygującą nazwę zmagania rozpoczną się o 9:55, czy pięć minut przed startem głównego biegu.

Organizatorem wydarzenia jest Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej. Sponsorem tytularnym jest firma RAFAMET S.A., która wspiera organizację sportowego święta od pierwszej jego edycji. Spółka należąca do światowej czołówki producentów obrabiarek specjalnych do obróbki kolejowych zestawów kołowych wspiera inicjatywy promujące zdrowy styl życia i adresowane do lokalnej społeczności.

Zapisy trwają na tej stronie internetowej.

Tekst i zdjęcia: Magdalena Matusik