Zanieśli w góry serca. Niepełnosprawny Leszek spełnił marzenie

W minioną sobotę wolontariusze i założyciele Fundacji W Góry Serca zdobyli Śnieżkę z 20-letnim Leszkiem, który urodził się z mózgowym porażeniem dziecięcym. Było to pierwsze w Polsce wejście na szczyt przy pomocy specjalistycznego wózka umożliwiającego osobom niepełnosprawnym ruchowo poruszanie się po wymagającym górskim terenie.

Wolontariusze Fundacji W Góry Serca wystartowali  spod kościółka Wang w Karpaczu, pokonując trasę wiodącą przez Strzechę Akademicką, Dom Śląski i Drogę Jubileuszową na sam szczyt Śnieżki. W obie strony dystans wyniósł prawie 20 kilometrów.

Pierwszym podopiecznym fundacji, który zdobył najwyższy szczyt Karkonoszy, był wiecznie uśmiechnięty Leszek. Chłopak od urodzenia cierpi na czterokończynowe spastyczne porażenie, które całkowicie uzależnia go od pomocy bliskich. Radości nie kryli również rodzice Leszka, którzy po raz pierwszy zyskali możliwość górskiej wędrówki ze swoim synem.

Do prawidłowej obsługi specjalistycznego wózka „Joëlette” potrzebne są przynajmniej dwie osoby, jednakże 20-latkowi towarzyszyła grupa kilkudziesięciu wolontariuszy, którzy zjechali się z całej Polski.

Znaleźli się wśród nich m.in. znany prezenter Radia Eska Krzysztof „Jankes” Jankowski a także założyciele fundacji: były polityk Adam Hofman, biegacz górski Marcin Świerc i Maciej Przetakiewicz, terapeuta na co dzień blisko pracujący z osobami niepełnosprawnymi.

– Osiągnięcie szczytu Śnieżki z niepełnosprawnym Leszkiem, to dla mnie nowe doświadczenie w biegach górskich. Pomoc temu niezwykle pogodnemu chłopakowi dała mi ogromną satysfakcję, a smak zwycięstwa był większy niż niejedna wygrana w zawodach biegowych. Pokazaliśmy, że energię do chodzenia czy biegania po górach można przełożyć na pomoc osobom niepełnosprawnym i zrobić coś więcej! – ocenił Marcin Świerc, jeden z najlepszych biegaczy górskich na świecie.

Leszek jest pierwszym podopiecznym fundacji, któremu udało się w ten sposób pomóc, ale w planach są już kolejne wyprawy.

– Wszystkie osoby związane z fundacją łączy pasja do gór. Wiemy doskonale, ile radości niesie szlak. Właśnie tą radością chcemy dzielić z tymi, którzy najbardziej jej potrzebują. Udowodniliśmy, że bariery istnieją tylko w naszych głowach, a wspólne działanie i pomoc innym ma w sobie niezwykłą magię tworzenia – mówi Gniewomir Knapski, Prezes Fundacji.

Dzięki działaniom Fundacji W Góry Serca, osoby o ograniczonej sprawności ruchowej zyskają szanse osiągnięcia górskich szczytów i podziwiania wspaniałych krajobrazów.

Do organizacji kolejnych wypraw fundacja cały czas potrzebuje wsparcia, którego można udzielić poprzez przekazywanie dobrowolnych datków za pomocą formularza dostępnego na tej stronie.

mat pras.