Drużynowe Mistrzostwa Europy ponownie w Polsce

Osiem najlepszych europejskich reprezentacji lekkoatletycznych wystartuje w czerwcu na Stadionie Śląskim, który został właśnie gospodarzem Drużynowych Mistrzostw Europy 2021. Broniąca tytułu drużynowego mistrza kontynentu Polska, zastąpi w roli gospodarza zawodów Białoruś.

W sierpniu 2019 roku Drużynowe Mistrzostwa Europy odbyły się na stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka w Bydgoszczy pierwszy raz w historii zwyciężyli Polacy. Kolejną edycję imprezy miał organizować Mińsk. Kilka tygodni temu European Athletics poinformowało jednak, że z przyczyn technicznych zawody nie odbędą się na Białorusi.

Chęć przejęcia wydarzenia zgłosiły wówczas Hiszpania oraz Polska, która wysunęła kandydaturę Stadionu Śląskiego. Ostatecznie władze europejskiej lekkoatletyki postanowiły powierzyć rolę gospodarza naszemu krajowi.

–Nigdy wcześniej reprezentacja, która zwyciężyła w poprzedniej edycji drużynowych mistrzostw Europy nie miała przywileju obrony tytułu na własnej ziemi. Tworzymy więc piękną historię. Jestem przekonany, że tak od strony organizacyjnej jak i sportowej projekt, który właśnie się rozpoczyna zakończy się sukcesem – podkreśla dr Henryk Olszewski, prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Drużynowe mistrzostwa Europy będą kolejną ważną imprezą lekkoatletyczną na Stadionie Śląskim.

– W ubiegłym roku zostaliśmy docenieni przez World Athletics i jesteśmy gospodarzem Mistrzostw Świata w Sztafetach w 2021 roku. Zaledwie kilka miesięcy temu docenił nas Polski Związek Lekkiej Atletyki przyznając nam tytuł Narodowego Stadionu Lekkoatletycznego, a już dziś spotkało nas kolejne wyróżnienie. Decyzja European Athletics to dla nas ogromna radość, ale jednocześnie kolejny egzamin. Patrząc jednak na jakość dotychczasowych zawodów lekkoatletycznych organizowanych na Stadionie jestem pewny, że i tym razem świetnie sobie poradzimy – zapewnia Bartłomiej Kowalski, dyrektor generalny Stadionu Śląskiego

Drużynowe Mistrzostwa Europy w 2021 roku mają odbyć się w dniach 19 – 20 czerwca. W zawodach weźmie udział 8 reprezentacji – oprócz broniącej tytułu Polski będą to Francja, Wielka Brytania, Niemcy, Włochy, Ukraina, Hiszpania i Portugalia, która w 2019 roku zwyciężyła w I lidze.

Źródło: Maciej Jałoszyński/PZLA