Nominacja World Athletics dla Mistrzostw Świata w półmaratonie w Gdyni

Światowa Federacja Lekkiej Atletyki ustanowiła nagrodę COVID Inspiration, aby docenić wysiłek organizatorów, którzy w czasie pandemii zrealizowali ważne i innowacyjne wydarzenia lekkoatletyczne. Mistrzostwa Świata w Gdyni rywalizują o to wyróżnienie z organizatorami mityngu Diamentowej Ligi w Monako oraz zmagań tyczkarzy Ultimate Garden Clash.

Początkowo mistrzostwa świata w półmaratonie miały się odbyć 29 marca, ale ze względu na pandemię COVID-19, rywalizacja musiała zostać przeniesiona na 17 października. Zawody w Gdyni zgromadziły na starcie 225 czołowych biegaczy długodystansowych z 54 krajów świata. Od 1998 roku tylko raz zdarzyło się, że w mistrzostwach wzięło udział więcej zawodników.

Impreza odbyła się w ścisłym reżimie sanitarnym, na 4 pętlach o długości ponad 5km każda z metą na Plaży Miejskiej w Gdyni. Na gdyńskiej trasie Kenijka Peres Jepchirchir pobiła rekord świata (1:05:16), a Krystian Zalewski ustanowił nowy rekord Polski (1:01:32).

Wcześniej koronawirus uniemożliwił organizację biegu masowego, w którym wystartować miało prawie 27 tysięcy uczestników.

Monako i tyczkarze

Obok gdyńskich mistrzostw świata o nagrodę walczy także pierwszy po lockdownie mityng Diamentowej Ligi w Monako, a także seria trzech innowacyjnych zawodów tyczkarskich Ultimate Garden Clash, którego pomysłodawcą był Renaud Lavillenie.

Mityng w Monako odbył się 14 sierpnia. W zawodach wzięło udział 132 sportowców. Ozdobą wydarzenia był bieg Ugandyjczyka Joshuy Cheptegei, który pobił rekord świata na dystansie 5000 m. Zmagania lekkoatletów śledziło 5 tysięcy fanów.

Z kolei Ultimate Garden Clash była transmitowaną na żywo w mediach społecznościowych serią trzech zawodów organizowanych przez czołowych tyczkarzy oraz triathlon z udziałem trzech najlepszych dziesięcioboistów.

Jeden z mityngów, podczas którego rywalizowali Sam Kendricks, Mondo Duplantis i Renaud Lavillenie oglądało ponad milion widzów z 90 krajów na świecie.

Trwa głosowanie

Zwycięzca zostanie wyłoniony na podstawie głosowania internautów na facebookowej stronie World Athletics. Głosy można oddawać do północy 15 listopada. Zwycięzca zostanie ogłoszony 5 grudnia podczas wirtualnej gali World Athletics Awards 2020.

Źródło: World Athletics