Polska nie zorganizuje Mistrzostw Europy w Lekkiej Atletyce w 2024 roku

Stadion Śląski przegrał rywalizację ze Stadionem Olimpijskim w Rzymie o prawo do organizacji mistrzostw Starego Kontynentu w 2024 roku. Europejska federacja wysoko oceniła polską kandydaturę, jednak wybór delegatów padł na stolicę Włoch.

Dzisiejsze ogłoszenie decyzji przez European Athletics poprzedziła kilkunastomiesięczna kampania, w trakcie której miasta-gospodarze przekonywali, że to właśnie oni powinni za cztery lata zorganizować najważniejszą imprezę lekkoatletyczną w Europie. Wybór zwycięzcy tego wyścigu miał zapaść w kwietniu, ale był kilka razy przekładany z powodu pandemii koronawirusa.

Początkowo Śląsk walczył o przyznanie zawodów z fińskim Tampere, Goeteborgiem i Mińskiem. Pierwsze dwie lokalizacje dość szybko wycofały się z wyścigu. Na polu walki o imprezę pozostali tylko Polacy i Białorusini. Gdy już wydawało się, że to między nimi federacja dokona wyboru, wtedy w ostatniej chwili swoją kandydaturę zgłosili Włosi. Na ostatniej prostej Mińsk zrezygnował, dlatego dzisiaj delegaci wybierali między Rzymem i Śląskiem.

Ostatecznie padło na Stadion Olimpijski i Koloseum, na terenie którego odbyć ma się konkurs kulomiotów. Mistrzostwa Europy odbędą się we Włoszech po raz trzeci. Poprzednio gospodarzami był Turyn w 1934 roku oraz Rzym w 1974 roku.

Na Śląsku decyzję European Athletics przyjęto z rozczarowaniem. Stadion Śląski stara się jeszcze o Drużynowe ME w 2021 roku.

Niejasne są plany co do starania o prawa do organizacji przyszłych imprez mistrzowskich. Niewykluczone, że największa polska arena lekkoatletyczna zostanie zgłoszona np. jako miejsce rozgrywania Mistrzostw Świata w 2025 roku. W przyszłym roku zawody tej rangi odbędą w się w Eugene w Stanach Zjednoczonych, a w 2023 roku najlepszych lekkoatletów na świecie gościł będzie Budapeszt.

red