Polski Związek Lekkiej Atletyki z nominacją do nagrody World Athletics

Polski Związek Lekkiej Atletyki został nominowany do nagrody World Athletics Member Federation Award. Światowa federacja ustanowiła nowe wyróżnienie, aby uhonorować krajowe związki za aktywność w trudnym czasie pandemii COVID-19.

Za co nominacja od World Athletics?

PZLA został nominowany jako przedstawiciel Europy. W sumie nominowanych zostało sześć krajów, które reprezentują sześć kontynentalnych federacji World Athletics. Obok Polski są to Nowa Zelandia, Kenia, Peru, Palestyna oraz Nikaragua.

W uzasadnieniu podkreślono, że w Polsce w sezonie 2020 odbyły się trzy mityngi cyklu World Athletics Contiental Tour (dwa w Chorzowie, jeden w Bydgoszczy). Dodatkowo światowa federacja doceniła starania związane z bezpiecznym przeprowadzeniem mistrzostw świata w półmaratonie, podczas których Kenijka Peres Jepchirchir ustanowiła rekord świata (01:05:16), a Krystian Zalewski uzyskując wynik 1:01:32 pobił 20-letni rekord Polski.

Problemy PZLA w kraju

Wygląda na to, że PZLA w światowej federacji ma dużo wyższe notowania niż w kraju. Czołowi zawodnicy narzekali m.in. na wywołany przez związkową centralę chaos związany z ogłoszeniem nowej lokalizacji i daty Mistrzostw Polski w półmaratonie na niecałe 2 tygodnie przed imprezą. Zmiany nie były z nimi konsultowane, poza tym zawody w Bydgoszczy odbyły się 5 września, czyli na nieco ponad dwa tygodnie przed Mistrzostwami Polski na dystansie 10 000m w Karpaczu.

Mimo, że dzisiaj jest już 16 listopada wciąż nie wiadomo, czy w tym roku odbędą się mistrzostwa kraju w maratonie. Organizatorzy biegu w Dębnie poinformowali tydzień temu, że w związku z trudną sytuacją epidemiologiczną rezygnują z przygotowań do czempionatu, który miał odbyć się 6 grudnia. Maratończycy kontynuują przygotowania do maratonu w tym terminie.

– Wiemy z jakimi problemami boryka się sport w trakcie pandemii. Wiele naszych federacji wspaniale poradziło sobie z wyzwaniami, jakie przyniósł ten rok. Tą nagrodą chcemy podziękować im za wyjątkową pracę, jaką włożyli – powiedział cytowany w komunikacie prasowym Sebastian Coe, prezydent World Athletics.

Zwycięzcę konkursu poznamy podczas wirtualnej gali World Athletics, która odbędzie się 5 grudnia.

Źródło: World Athletics
fot. facebook.com/WAGdynia2020