Badanie NN. Co drugi Polak jeździ na rowerze. A ilu biega?

Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Nationale-Nederlanden preferowaną przez Polaków formą wysiłku jest spacer lub nordic walking (60 proc.). Popularne są również jazda na rowerze (52 proc.), ćwiczenia na siłowni (18 proc.) oraz pływanie (16 proc.). Bieganie wskazało 15 proc. ankietowanych. Wraz z nadejściem wiosny dwie trzecie badanych zamierza zwiększyć swoją aktywność fizyczną.

Troska o zdrowie. Sprint czy maraton?

Wiosna to czas, kiedy wiele osób podejmuje postanowienia związane ze zdrowym stylem życia i aktywnością fizyczną, co potwierdzają wyniki najnowszego badania zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden. Ponad 40 proc. ankietowanych deklaruje, że w tym czasie wybierze się na badania profilaktyczne. Dodatkowo, Polacy przyznają, że wiosną oprócz zwiększenia aktywności fizycznej (62 proc.), zadbają także o zbilansowaną dietę i odpowiednią suplementację (50%). Jedna piąta z kolei zamierza włączyć się w wydarzenia sportowe organizowane w ich mieście – w tym m.in. w imprezy biegowe, które odbywają się niemal przez cały rok i są idealnym sposobem na rozruszanie się po zimowej stagnacji.

Pewne jest, że wprowadzanie pozytywnych zmian dotyczących zdrowia i aktywności zwykle odbywa się stopniowo i wymaga systematyczności oraz zaangażowania. Warto patrzeć na tego typu przedsięwzięcie długodystansowo i uczynić dbanie o siebie stałą częścią swojego stylu życia – pamiętając, że troska o zdrowie to maraton, a nie sprint – mówi Marta Maszewska-Danielewicz, dyrektor ds. komunikacji marketingowej i marki w Nationale-Nederlanden, sponsora tytularnego niedzielnego 17. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego, który ukończyło ponad 10 tysięcy osób.

Co z tym bieganiem?

Przepytani przez pracownię IBRiS Polacy deklarują, że regularnie podejmują aktywność fizyczną. Jedna piąta robi to codziennie, a jedna czwarta przynajmniej kilka razy w tygodniu. Podobny odsetek badanych (20 proc.) zapewnia, że stara się podejmować wysiłek fizyczny raz lub dwa razy w ciągu 7 dni. Natomiast co dziesiąty ankietowany wskazuje, że nie podejmuje działań w tym zakresie.

Preferowaną przez Polaków formą wysiłku jest spacer lub nordic walking – na taką odpowiedź wskazało blisko 60 proc. uczestników badania. Dużą popularnością wśród ankietowanych cieszy się także jazda na rowerze – dyscyplina ta jest praktykowana przez co drugiego respondenta. Dużym zainteresowaniem cieszą się również ćwiczenia na siłowni (18 proc.), pływanie (16 proc.) oraz bieganie (15 proc.).

Ta ostatnia dyscyplina z roku na rok zdobywa coraz większe grono zwolenników, co widać szczególnie na ulicach dużych miast. Wzrost popularności biegania wynika nie tylko z faktu, że jest to prosta i niedroga forma aktywności, ale także z korzyści zdrowotnych, jakie niosą ze sobą regularne treningi – uważa Marta Pokutycka-Mądrala, dyrektor komunikacji korporacyjnej w Nationale-Nederlanden.

Z badania wynika, że najchętniej biegają osoby w wieku 18-29 lat (37 proc.) i z grupy wiekowej 30-39 lat (19 proc). W starszych rocznikach bieganie jest mniej popularne – dla grupy 40-49 lat (13 proc.), 50-59 lat (11 proc.) a powyżej 60 lat (1 proc.). Co ciekawe, częściej na tę formę wysiłku decydują się mężczyźni. W grupie ankietowanych na taką odpowiedź wskazał co piąty badany.

Po co uprawiamy sport?

Polacy zdają sobie sprawę z zalet wynikających z regularnego wysiłku dla zdrowia i samopoczucia. W opinii 70 proc. ankietowanych sport i aktywność to przede wszystkim doskonały sposób na relaks, jak również zadbanie o swoją kondycję. Ponad 40 proc. badanych jest zdania, że dzięki temu może utrzymać swoją wymarzoną sylwetkę. Podobny odsetek twierdzi, że to dobry pomysł na spędzenie czasu z rodziną i bliskimi.

– Uczestnicy naszego badania zwrócili uwagę na jeszcze jeden ważny aspekt. Mianowicie 40 proc. z nich uważa, że aktywność fizyczna pełni ważną rolę w zachowaniu równowagi życiowej. Regularne ćwiczenia pozytywnie wpływają nie tylko na ich ciało, budując kondycję, siłę mięśni i koordynację ruchową, ale przede wszystkim dzięki nim zmniejsza się poziom stresu, jak również poprawia ogólne samopoczucie. Płynące z tego sondażu wnioski dobrze więc podsumowuje popularne powiedzenie, że „w zdrowym ciele, zdrowy duch” – podkreśla Marta Pokutycka-Mądrala.

Podejmując aktywność fizyczną, zdarza się, że Polacy korzystają z rozwiązań, które pomagają im określić zakres ćwiczeń, utrzymać regularności czy monitorować rezultaty. Blisko jedna trzecia badanych przyznaje, że chętnie ogląda w Internecie i kanałach społecznościowych filmy instruktażowe oraz plany treningowe. Niewiele mniej, bo 18 proc. respondentów deklaruje, że trenuje przy pomocy smartwatcha z aplikacją, która rejestruje ich postępy. Co drugi uczestnik realizuje treningi bez dodatkowego wsparcia, a jedna szósta szuka go w osobie trenera personalnego.

Ile wydajemy na sport?

Choć korzyści dla zdrowia i samopoczucia wynikające z uprawiania sportu są bezcenne, to regularne trenowanie wymaga pewnych nakładów finansowych. Poza podstawowym wyposażeniem, takim jak ubrania i buty sportowe, mogą pojawiać się dodatkowe wydatki, takie jak zakup nowego sprzętu, akcesoriów sportowych, karnetów na basen lub siłownię, wyjazdy na zawody czy treningi indywidualne. W przypadku bardziej zaawansowanych dyscyplin, mogą być one znacznie wyższe, np. wynajem specjalistycznego sprzętu, koszty podróży i zakwaterowania na zawodach czy koszty rehabilitacji i leczenia urazów.

Zgodnie z odpowiedziami ankietowanych – kwoty wydawane na ten cel są jednak bardzo rozbieżne i zależą od ich indywidualnych możliwości. Ponad jedna czwarta z nich inwestuje w skali roku do 200 zł na produkty i usługi związane z uprawianą dyscypliną sportu, a jedna piąta – ponad 1000 zł. Dla 14 proc. ankietowanych są to z kolei wydatki rzędu 750-1000 zł, a co dziesiąty przeznacza na ten cel między 400 a 750 zł.

A co z ubezpieczeniem?

Prawie jedna czwarta (23 proc.) badanych przyznaje, że ma wykupione ubezpieczenie na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń – takich jak kontuzja czy uraz. Inni, aby się przed nimi chronić, zakładają na czas treningów specjalistyczną odzież i obuwie sportowe, aby zapewnić sobie odpowiednie wsparcie. Na taką odpowiedź wskazało ponad 40 proc. respondentów. Podobna grupa badanych zawsze stara się korzystać z bezpiecznego sprzętu sportowego i dbać o jego regularne przeglądy i konserwację. Blisko 20 proc. Polaków deklaruje, że zdaje się na los i nie stosuje żadnej dodatkowej ochrony, która mogłaby zminimalizować ryzyko urazu lub wesprzeć ich później w przypadku jego wystąpienia.

Źródło: Nationale-Nederlanden

Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Nationale-Nederlanden przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) w dniach 17-20 marca 2023 r. W ramach badania ilościowego przeprowadzono wywiady przy użyciu techniki CATI, na grupie dorosłych Polaków (n=1000).