Rząd zamierza zakazać organizacji imprez biegowych

Ministerstwo Zdrowia prowadzi konsultacje robocze w sprawie rozporządzenia ustanawiającego ograniczenia, nakazy i zakazy w związku z wystąpieniem stanu epidemii. W przedstawionym przez resort projekcie znajduje się m.in. „zakaz organizowania i przeprowadzania wydarzeń sportowych lub współzawodnictwa sportowego polegających na bieganiu, chodzie sportowym lub jeździe na rowerze”.

Rozporządzenie, które jest przedmiotem konsultacji ma wprowadzić ograniczenia zapowiedziane podczas środowej konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego. Ogłosił wówczas, że rząd zamierza zamknąć m.in. galerie handlowe oraz sklepy wielkopowierzchniowe. Nie wspomniał jednak ani słowem o tym, że chce zakazać organizowania imprez sportowych.

Taki właśnie zapis znalazł się jednak w projekcie rozporządzenia. Chodzi o punkt 13a w brzmieniu „Do dnia 29 listopada 2020 r. ustanawia się zakaz organizowania i przeprowadzania wydarzeń sportowych lub współzawodnictwa sportowego polegających na bieganiu, chodzie sportowym lub jeździe na rowerze”. 

Przypomnijmy, że dotychczas mogły odbywać się biegi z maksymalnie 250 uczestnikami, bez udziału publiczności, w specjalnym rygorze sanitarnym.

Ministerstwo Zdrowia czeka na uwagi do rozporządzenia do 5 listopada do godziny 19:00. Można je nadsyłać na adres RMrozp.epidemia@mz.gov.pl

Co z Mistrzostwami Polski na 10km?

Oczywiście mówimy tylko projekcie rozporządzenia, ale jeśli w takim kształcie wejdzie w życie, to począwszy od 7 listopada co najmniej do 29 listopada w Polsce nie będą mogły odbywać się żadne zawody biegowe. Oznacza to, że pod dużym znakiem zapytania stoją m.in. zaplanowane na 11 listopada Mistrzostwa Polski Kobiet i Mężczyzn na 10km.

Organizatorzy biegu GAZ SYSTEM w Goleniowie, który miał być areną walki o medale mężczyzn już ogłosił, że impreza nie dojdzie do skutku. Atak na rekord Polski na 10km na tej imprezie planował Krystian Zalewski opromieniony ustanowieniem podczas październikowych Mistrzostw Świata najlepszego w historii polskiej lekkoatletyki wyniku w półmaratonie (1:01:32).

– Z odpowiednim wyprzedzeniem, niechętnie i z przykrością muszę poinformować biegaczy zapisanych do naszych biegów niepodległościowych, że niestety 11 listopada 2020 roku w normalnej tradycyjnej formule biegi się nie odbędą. Niestety gremialnie na biegowo nie będziemy mogli świętować Narodowego Święta Niepodległości – napisał w specjalnym komunikacie Andrzej Łukasiak, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Goleniowie.

Organizatorzy Biegu Niepodległości RunPoland w Poznaniu, który miał wyłonić najszybsze kobiety nie mogą się doczekać, aby poznać ostateczny kształt przepisów.

Co z maratonem w Dębnie?

Nie wiadomo również, co z zaplanowanym na 6 grudnia maratonem w Dębnie, do którego przygotowują się czołowi polscy zawodnicy. Na tej imprezie w randze Mistrzostw Polski mieli walczyć o przepustki na przyszłoroczne Igrzyska Olimpijskie w Tokio.

red