Zalewski gotowy do debiutu. Będzie atakował rekord Polski w maratonie?

Jacek Kostrzeba, trener Krystiana Zalewskiego udzielił wczoraj wywiadu dziennikarzowi „Przeglądu Sportowego”, w którym zasygnalizował, że podczas maratońskiego debiutu 6 grudnia w Walencji jego zawodnika stać na osiągnięcie wyniku nawet kilka minut poniżej granicy 2:10.

W rozmowie z Tomaszem Łyżwińskim z „PS” Kostrzeba zdradził, że na ostatnich przedmaratońskich treningach Zalewski prezentuje bardzo wysoką formę. Wcześniej, 17 października w Gdyni pobił 20-letni rekord Polski na dystansie półmaratonu (1:01:32)

– W ostatni weekend Krystian miał 40-kilometrowy sprawdzian. Nie będę ujawniał szczegółów bez porozumienia z nim, ale powiem, że przebiegł go w tempie, w jakim spora część naszej krajowej czołówki pokonuje maraton na zawodach. Dodam, że trasa była bardzo precyzyjnie zmierzona „kółkiem”, a nie przez GPS – powiedział Kostrzeba.

Trener Zalewskiego zasugerował, że w Walencji jego zawodnik pobiegnie z grupą biegaczy prowadzonych na wynik 2:07.30. Przypomnijmy, że rekord Polski wynosi 2:07:39 i od 2012 roku należy do Henryka Szosta.

Z pierwszą grupą biegacz z Goleniowa się nie zabierze, bo jej tempo będzie oscylowało w granicach rekordu świata (2:01:39), a ostatnia z grup celować będzie w olimpijskie minimum 2:11:30, czyli prawdopodobnie poniżej aktualnych możliwości Zalewskiego.

Co warte podkreślenia, ze względu na pandemię koronawirusa całość maratońskich przygotowań Zalewski realizuje na krajowych trasach. Aby zminimalizować ryzyko zakażenia COVID-19 do Hiszpanii wspólnie z trenerem wybiera się dopiero na dwa dni przed zawodami.

Link do całego wywiadu

Źródło: Przegląd Sportowy
fot. facebook.com/WAGdynia2020