Jastrzębski i Lisowska mistrzami Polski w maratonie

Kamil Jastrzębski i Aleksandra Lisowska wygrali dzisiaj maraton w Olesnie, który odbywał się w randze mistrzostw kraju. Żadnemu z zawodników nie udało się uzyskać minimum na przyszłoroczne Igrzyska Olimpijskie w Tokio.

Kamil Jastrzębski dotarł do mety maratonu z wynikiem 2:12:58 i tym samym o 3,5 minuty poprawił swój rekord życiowy na królewskim dystansie. Do minimum olimpijskiego wynoszącego 2:11:30 zwycięzcy zabrakło dokładnie minutę i 28 sekund.

Wygrana Jastrzębskiego jest małą niespodzianką, bo faworytami wydawali się biegacze z grupy wojskowej przygotowujący się do startu w Olesnie pod okiem Henryka Szosta. Zawodnik SKB Kraśnik potwierdził jednak, że jego ostatnie sukcesy, a więc wicemistrzostwo Polski na 10km oraz w przełajach nie były dziełem przypadku.

Jako drugi finiszował Adam Nowicki z czasem 2:13:45, a podium mistrzostw kraju uzupełnił Kamil Karbowiak z rezultatem 2:15:06. Zawodnik Kotwicy Brzeg na pewno ze startu jest zadowolony. Cieszyć może się nie tylko z brązowego medalu, ale również z poprawy personalnego rekordu o prawie 2 minuty.

Lisowska blisko minimum

Wśród kobiet oglądaliśmy wspaniały bieg Aleksandry Lisowskiej, która została 40. mistrzynią Polski w maratonie. Jej wynik 2:30:47 to nowy rekord życiowy zawodniczki z Olsztyna i drugi najlepszy rezultat w historii krajowego czempionatu. Do pełni szczęścia Lisowskiej zabrakło 77 sekund. Dokładnie tyle dzieliło ją od wywalczenia w Olesnie kwalifikacji na Igrzyska Olimpijskie w Tokio.

Prawie 5 minut po Lisowskiej bieg ukończyła broniąca tytułu Aleksandra Brzezińska (2:35:20) a brązowy medal trafił do Anny Bańkowskiej (2:37:56).