Bluza do biegania – dlaczego warto ją mieć i jaką wybrać?

Bieganie jest jedną z ulubionych form aktywności fizycznej Polaków. Aby przyniosło zamierzone efekty, istotne jest właściwe przygotowanie się do joggingu. Jeden z jego najistotniejszych elementów stanowi prawidłowy wybór stroju, który musi składać się nie tylko z butów, koszulki oraz spodni, ale także bluzy do biegania. Bluza świetnie sprawdzi się w chłodniejsze dni, wczesnym rankiem i późnym wieczorem oraz jest wręcz niezbędna jesienią i zimą.

Dlaczego bluza do biegania powinna znaleźć się w szafie każdego biegacza?

Bluza stanowi drugą warstwę odzieży do joggingu. Pod nią, jako warstwa pierwsza, powinna znaleźć się koszulka termoaktywna, która będzie odpowiadała za odprowadzanie wilgoci oraz zapewniała prawidłową termoregulację. Zadaniem bluzy do biegania jest z kolei utrzymanie stałej temperatury ciała oraz ochrona przed wychłodzeniem w chłodniejsze dni. Warto się w nią zaopatrzyć, jeśli często wybieramy się na jogging wczesnym rankiem lub późnym wieczorem i chcemy zapewnić sobie komfortowy trening bez ryzyka nadmiernego wychłodzenia organizmu.

Po bluzę do biegania należy koniecznie sięgnąć w okresie jesienno-zimowym. Jesienią, kiedy temperatury powietrza są sprzyjające, bluza może z powodzeniem stanowić wierzchnią warstwę odzieży. W chłodniejsze, jesienne dni warto natomiast założyć na nią dodatkowo kurtkę o właściwościach wiatroodpornych i wodoodpornych. W zimie natomiast na bluzie powinna znaleźć się ocieplana kurtka, która zapewni uczucie ciepła oraz pozwoli cieszyć się bieganiem bez względu na ujemne temperatury.

Z jakich materiałów powinna być wykonana bluza do biegania?

Klasyczna bawełna nie jest materiałem polecanym przez profesjonalnych biegaczy z bardzo prostego powodu – szybko absorbuje wilgoć, co sprawia, że nasiąknięta nią bluza staje się ciężka i mało komfortowa. Bluzy do biegania są zazwyczaj produkowane z materiałów syntetycznych, które pod tym względem oferują najlepsze właściwości – gwarantują prawidłową wentylację oraz dbają o odprowadzanie wilgoci. Domieszka elastanu sprawia natomiast, że materiał prawidłowo układa się na ciele, nie krępuje ruchów oraz zapewnia pożądaną w trakcie biegania swobodę poruszania się.

W okresie zimowym warto sięgnąć po bluzę polarową, która zagwarantuje odpowiednią izolację termiczną oraz zapobiegnie zarówno wychłodzeniu, jak i przegrzaniu organizmu. Dobrym, ale także droższym rozwiązaniem na zimowy jogging, są natomiast bluzy z wełny merino, które doskonale chronią przed chłodem, skutecznie odprowadzają wilgoć oraz sprawiają, że treningi są komfortowe i w pełni bezpieczne dla naszego zdrowia.

Wybierając bluzę do biegania nie należy zapominać także o dodatkowych elementach – kieszeniach na drobiazgi zabezpieczonych praktycznym zamkiem, wstawkach wentylacyjnych pozwalających na swobodny przepływ powietrza i wspomagających termoregulację oraz odblaskach, które okażą się nieocenione w bezpiecznym bieganiu po zapadnięciu zmroku. Praktycznym dodatkiem, w który wyposażone są niektóre bluzy do biegania jest także kaptur, który ma chronić głowę przed wychłodzeniem oraz opadami deszczu.

materiał promocyjny