CITY TRAIL już krąży po Polsce. Cykl odwiedził Olsztyn i Trójmiasto

W weekend 7-8 października jesienno-zimowe biegi CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden wróciły po letniej przerwie do Olsztyna i Trójmiasta. Świetną forma w Gdańsku błysnął utalentowany Maciej Megier, który dotychczasowy rekord trasy pobił o ponad pół minuty! Kolejne zawody już 14 października – w Warszawie oraz 15 października – w Bydgoszczy.

Jedenasty sezon w Olsztynie

Biegi CITY TRAIL są obecne nad olsztyńskim Jeziorem Długim od 2012 roku. Niektórzy zawodnicy pamiętają początki cyklu, ale część z nich dołączyła do wydarzenia dopiero w tym roku i co więcej – wielu z nich dopiero rozpoczyna swoją biegową przygodę.

Olsztyńska trasa CITY TRAIL należy do urozmaiconych – na 5-kilometrowym dystansie nie brakuje podbiegów. W trzystopniowej skali stosowanej przez organizatorów Olsztyn jest wyceniany na „dwójkę”. Tym samym rezultaty zwycięzców poniżej 16 minut nie zdarzają się często. A taki właśnie czas osiągnął najszybszy w sobotę – Adam Ochnik. Jego wynik to 15:49. Drugie miejsce zajął Kostiantyn Pyshniak (16:19), a trzeci był Wiktor Kujawa (16:44).

 

W rywalizacji kobiet jako pierwsza na metę dotarła druga zawodniczka ogólnopolskiego finału – biegu CITY TRAIL Gold, który odbył się w kwietniu – Sviatlana Sanko (czas 19:02). Drugie miejsce zajęła Martyna Budziłek (19:30), a trzecia była Monika Jacyszyn (19:40).

Drugi bieg edycji w Olsztynie odbędzie się 25 listopada.

​Rekordowy wynik w Gdańsku

Podbiegi, zbiegi, szerokie ścieżki przeplatane tzw. single trackami, zmieniająca się nawierzchnia – od szutru po piaszczyste fragmenty. Niby tylko 5 km, ale na gdańskiej trasie naprawdę dużo się dzieje! W ocenie organizatorów to pętla wyceniana na „trójkę”, a więc jedna z najbardziej wymagających spośród jedenastu tras tworzących ogólnopolski cykl.

Sezon 2023/2024 rozpoczął się w Trójmieście mocnym akcentem – fantastycznym rekordem trasy, którego autorem został Maciej Megier. Jego wynik – 15:56 jest lepszy od poprzedniego rekordu trasy o ponad pół minuty! 20-latek potrafi biegać jeszcze szybciej, na 5000 m legitymuje się rekordem życiowym 14:01,89.

– Nie oszczędzałem się na trasie, ale też nie czułem, by podbiegi szczególnie mi przeszkadzały – lubię wymagające trasy, dobrze się na nich czuję. Znam te okolice, bo trenujemy tutaj, więc zaskoczenia nie było. W planie mam już kolejny start w CITY TRAIL – za tydzień w Bydgoszczy, ponieważ biegi te wpisują się w przygotowania do przełajowych mistrzostw Polski, które będą z kolei przepustką do grudniowych mistrzostw Europy – powiedział Maciej Megier, zwycięzca niedzielnego biegu CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden i rekordzista trasy w Gdańsku

W niedzielnych zawodach drugie miejsce zajął Szymon Skalski, którego wynik – 16:21 – również jest lepszy od poprzedniego rekordu trasy, a trzeci był Daniel Marszk (16:44).

W rywalizacji kobiet jako pierwsza na metę dotarła klubowa koleżanka zwycięzcy biegu – Julia Koralewska. Jej czas – 18:50 – to również świetny rezultat. Drugie miejsce zajęła Monika Dubiella (19:26), a trzecia była Aleksandra Baranowska-Trzasko (21:20).
Drugi bieg edycji w Trójmieście odbędzie się 26 listopada. Tym razem „przełajowa piątka” dotrze do Gdyni.

Cała Polska biega przełaje

Biegi CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden odbywają się w dziesięciu lokalizacjach: Bydgoszczy, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Trójmieście (gdzie zawody odbywają się na przemian w Gdańsku i w Gdyni), Warszawie i Wrocławiu. Sezon 2023/2024 to łącznie 50 biegów.

Po zakończeniu edycji najszybsze biegaczki i najszybsi biegacze w każdej lokalizacji będą nagrodzeni – w klasyfikacji open oraz wiekowych. Wszyscy, którzy ukończą minimum trzy biegi otrzymają pamiątkowe medale. Wisienką na torcie będzie ogólnopolski bieg finałowy – CITY TRAIL Gold, którego termin i lokalizacja będą podane wkrótce.

Źródło: Fundacja Krok do Natury