Kuba Przygoński ambasadorem biegu Wings For Life. Kiedyś walczył o powrót do pełnej sprawności

Kuba Przygoński ścigał się na motocyklu od trzynastego roku życia. Start w Abu Dhabi Dessert Challenge w 2014 roku zmienił jego sportową drogę, ponieważ zakończył się złamaniem kręgosłupa. Po intensywnej rehabilitacji i długim powrocie do formy, rajdowiec walczy teraz nie tylko o sportowe trofea, ale także o tych, których droga do pełnej sprawności dopiero się zaczyna. Został właśnie ambasadorem charytatywnego biegu Wings for Life World Run.

W poniższym klipie Przygoński zdecydował się przedstawić osobistą historię związaną z wypadkiem, by podkreślić znaczenie misji Fundacji Wings for Life, skupiającej się na odnalezieniu metody leczenia urazów rdzenia kręgowego. Wspomina o codzienności problemu i zaznacza, że niezależnie od sytuacji, nigdy nie należy tracić nadziei na powrót do zdrowia.

Nikt z nas codziennie wstając nie myśli o tym, że może się nam przytrafić coś złego, a jednak wiele osób ma kontuzje, wiele osób ma wypadki. Nie trzeba być zawodowym sportowcem, żeby mieć poważny uraz kręgosłupa i próbować z tego wyjść – mówi rajdowiec.

Biegną dla tych, którzy nie mogą

Potwierdzeniem jego słów są przełomowe badania kliniczne, prowadzone przez profesora Grégoire Courtine’a. Dzięki nim, sparaliżowany w 2010 roku David Mzee od dwóch lat samodzielnie staje na linii startu Światowego Biegu Wings for Life, organizowanego przez fundację. Wszystko to dzięki zaangażowaniu tysięcy osób takich jak Kuba. Globalna społeczność od ośmiu lat startuje jednego dnia, o tej samej porze, by biec dla tych, którzy nie mogą.

100% opłat startowych i donacji uczestników Wings for Life World Run trafia na konto Fundacji. Biegacze z całego świata uciekają tego dnia przed Samochodem Pościgowym wyznaczającym symboliczną linię mety. Zapisy do biegu 9 maja 2021 są możliwe już teraz na tej stronie.

Cel jest jasny – żeby pomóc osobom, które mają przerwany rdzeń kręgowy, ale to, co dodatkowo mobilizuje to liczba osób, która uczestniczy w tym projekcie. Można powiedzieć, że każdy z nas dokłada małą cegiełkę do tej wielkiej sprawy – komentuje Przygoński.

Tuż przed kolejną rundą startów, Kuba Przygoński został także gościem Wings for Life World Run Podcast. W wywiadzie podsumował swoje starty w 2020 roku, opowiedział o mierzeniu się z nieoczekiwanym, a także opisał, w jaki sposób bieganie pomogło mu w przygotowaniach do zbliżającego się Rajdu Dakar. Cała rozmowa dostępna jest już na Spotify, Apple Podcasts i Google Podcasts.

mat pras

fot. Marian Chytka