Garmin prezentuje model Enduro. To zegarek dla biegaczy ultra

Garmin Enduro to nowa propozycja amerykańskiej marki adresowana do biegaczy pokonujących najdłuższe dystanse. Producent zapewnia, że żywotność baterii w tym zegarku można liczyć w tygodniach. Pozostałymi atutami urządzenia mają być zaawansowane funkcje treningowe oraz superlekka obudowa.

Stal czy tytan?

Garmin Enduro dostępny jest w dwóch wariantach, zależnie od materiału z, jakiego wykonana jest ramka. Do wyboru jest opcja ze stali nierdzewnej lub tytanu z diamentopodobną powłoką węglową. Oba warianty mają taką samą obudowę wykonaną z polimeru wzmocnionego włóknem szklanym. Oczywiście zegarki różnią się masą. Stalowy jest cięższy, waży 72 g, a tytanowy 58 g.

Urządzenie wyposażone jest w kolorowy wyświetlacz o średnicy 1,4″ (35,5 mm) i rozdzielczości 280×280, wykonany ze szkła Power Glass.

Jeśli chodzi o żywotność baterii to Garmin deklaruje, że w trybie zegarka energii powinno wystarczyć na 50 dni. Jeśli włączymy tryb oszczędzania baterii czas ten może zostać wydłużony nawet do 130 dni. Najkrócej działać będzie zegarek w trybie GPS, energii wystarczy na maksymalnie 200 godzin pracy.

Co ważne, model Garmin Enduro można ładować energią słoneczną. To dobry sposób, aby wydłużyć podane wyżej czasy pracy baterii. I to znacznie, bo w trybie zegarka aż do 65 dni, trybie oszczędnościowym do roku, a w trybie GPS do 300 godzin. Warto jednak pamiętać, że podane wartości zakładają całodzienne użytkowanie sprzętu, w tym 3 godzin pracy dziennie na powietrzu przy oświetleniu 50 000 luksów.

Jakie funkcje ma Garmin Enduro?

Model Enduro ma kilka nowych narzędzi treningowych, które przydadzą się podczas wysiłku w wymagającym terenie. Tradycyjne funkcje znane z multisportowych zegarków zostały przystosowane do charakterystyki treningu wytrzymałościowego.

Nowy sprzęt automatycznie dostosowuje wartość pułapu tlenowego w zależności od warunków na szlaku. Wartość parametru dostosowywana jest również do temperatury oraz stopnia aklimatyzacji wysokościowej. Biegacze pokonujący podbiegi będą mogli sprawdzić na zegarku w czasie rzeczywistym stopień jego nachylenia, długość i wzrost wysokości. Wybierając aktywność Ultrarun zawodnicy będą mogli kontrolować czas spędzony w punktach żywieniowych.

Garmin Enduro, podobnie jak inne zegarki amerykańskiego producenta  na podstawie pomiarów zdrowia, snu i obciążenia treningowegopodpowie, jaki jest optymalny czas odpoczynku pomiędzy sesjami treningowymi.

Innowacyjne funkcje zdrowotne i wellness w Garmin Enduro to m.in. nadgarstkowy pomiar tętna, czujnik Pulse Ox, który umożliwia oszacowanie aklimatyzacji wysokościowej oraz zaawansowane monitorowanie snu. Dodatkowo, wygodna funkcja Body Battery, umożliwia oszacowanie rezerw energii, co pomaga optymalnie zaplanować treningi i czas odpoczynku.

Zaawansowane funkcje nawigacyjne

Funkcje nawigacyjne w Enduro zostały oparte o łączność z wieloma systemami nawigacji satelitarnej, co umożlwia dokładne śledzenie pozycji w warunkach, w których dane z GPS nie wystarczą. Dodatkowo, zegarek ma wbudowane czujniki ABC – wysokościomierz, barometr i 3-osiowy kompas elektroniczny, które ułatwiają orientację w terenie.

Po sparowaniu z komunikatorem satelitarnym Garmin inReach Mini użytkownicy mogą wysyłać i odbierać wiadomości tekstowe bezpośrednio z zegarka oraz na bieżąco udostępniać swoją lokalizację, nawet podczas startów i treningów w miejscach, które są poza zasięgiem sieci komórkowej.

InReach Mini jest lekki, kompaktowy i można go łatwo przypiąć do plecaka lub kamizelki. Oprócz dwukierunkowego przesyłania wiadomości tekstowych i udostępniania lokalizacji, inReach Mini umożliwia nadanie interaktywnego sygnału SOS. Po aktywacji SOS, koordynator akcji ratunkowej może śledzić lokalizację urządzenia, powiadomić służby ratownicze w okolicy i koordynować koordynować przekazywanie informacji do wybranych kontaktów alarmowych do momentu zakończenia akcji.

Garmin Enduro zależnie od wariantu kosztuje między 3600 a 4000 złotych.

Źródło: Garmin