Szybki jak Suzuki. Kosmiczny rekord Japonii w maratonie!

2 godziny, 4 minuty i 56 sekund – tyle od dzisiaj wynosi rekord Japonii w maratonie. Ten niesamowity wynik uzyskał 25-letni Kengo Suzuki na trasie 76. Lake Biwa Mainichi Marathon. Zawody stały na kosmicznie wysokim poziomie. Aż 42 biegaczy zanotowało czas poniżej 2 godzin i 10 minut. 

Bieg toczony był w szaleńczym tempie, ale prawdziwe rakiety Kengo Suzuki odpalił po 36 kilometrze. Mocno przyspieszył, oderwał się od reszty zawodników i samotnie pomknął do mety. Z wynikiem 2:04:56 pobił rekord kraju ustanowiony przez Suguru Osako w ubiegłym roku podczas Tokyo Marathon (2:05:29).

Co ciekawe, Suzuki to pierwszy od 19 lat biegacz z Japonii, który wygrał Lake Biwa Mainichi Marathon.

Sensacyjny zwycięzca

Przed biegiem mało kto stawiał Kengo Suzuki w gronie faworytów do zwycięstwa. Legitymował się dość przeciętnym, jak na japońskie warunki, rekordem życiowym wynoszącym 2:10:21. Taki wynik osiągnął podczas Tokyo Marathon w 2018 roku. W Lake Biwa Mainichi Marathon startował już w marcu ubiegłego roku. Z czasem 2:10:37 zajął dość odległe, 12. miejsce.

– Kompletnie nie spodziewałem się, że dzisiaj uzyskam taki wynik. Jestem bardziej tym zaskoczony niż ktokolwiek inny – powiedział Kengo Suzuki na mecie cytowany przez serwis japantimes.co.jp.

Kosmiczny poziom sportowy

Lista z wynikami robi niesamowite wrażenie. Poza nowym rekordem Japonii uwagę zwraca fakt, że aż 42 zawodników dotarło do mety dzisiejszego maratonu przed upływem 2 godzin i 10 minut!

Szybciej od rekordu Polski (2:07:39) dzisiaj pobiegło 11 maratończyków, w tym aż 10 Japończyków. Zawodnik zamykający pierwszą pięćdziesiątkę uzyskał wynik 2:10:49. W tej stawce znalazł się tylko jeden biegacz spoza Japonii – Kenijczyk Simon Kariuki.

10. miejsce z czasem 2:07:27 zajął słynny Yuki Kawauchi. To nowy rekord życiowy Japończyka, który ma na koncie zwycięstwo m.in. w Maratonie Bostońskim.

Setny biegacz uzyskał czas 2:15:19, a dwusetny zakończył zmagania z rezultatem 2:22:17.

W dzisiejszym biegu nie startowały kobiety. Była to ostatnia edycja odbywającego się w prefekturze Shiga Lake Biwa Marathon. Od przyszłego roku połączy się z maratonem w Osace.

red, japantimes.co.jp.

fot. 江戸村のとくぞう, CC BY-SA 4.0 (resized/cropped), via Wikimedia Commons