Fundacja Maraton Warszawski wchodzi na bieżnię. Organizuje Mistrzostwa Drużyn Biegowych

9 maja na jednej z bieżni lekkoatletycznych w Warszawie odbędą się zawody pod nazwą THE TEAM! Mistrzostwa Drużyn Biegowych. W szranki o tytuł najlepszej w kraju drużyny stanie 16 maksymalnie ośmioosobowych zespołów. Będą rywalizowały na stadionie w 4 konkurencjach indywidualnych z podziałem na biegi mężczyzn i kobiet oraz w sztafecie mieszanej 4x800m.

Tu liczyć będą się punkty

Istnieją w Warszawie od lat imprezy lekkoatletyczne takie jak Warsaw Track Cup, czy mityng 1 MILA. Jednak pomysł Fundacji Maraton Warszawski na Mistrzostwa Drużyn Biegowych jest zupełnie nowy ze względu na szeroki wybór dystansów oraz system punktowania zawodników.

Za wygranie konkurencji będzie można „zarobić” maksymalnie 16 punktów, a każdy kolejny zawodnik otrzyma punkt mniej, aż do 1 punktu za ostatnie, 16. miejsce. Niewystawienie zawodnika lub zawodniczki albo nieukończenie konkurencji skutkować będzie brakiem jakiejkolwiek premii.

Tytuł najlepszej drużyny w kraju wywalczy ta ekipa, której członkowie w klasyfikacji generalnej zgromadzą łącznie najwięcej punktów. Impreza będzie odbywać się pod hasłem „Szybcy biorą wszystko”, chociaż przedstawiciele fundacji zapewniają, że to propozycja dla wszystkich pasjonatów biegania, nie tylko potrafiących szybko biegać. Mile widziani są uczestnicy, którzy chcą  poczuć ducha rywalizacji, doświadczyć emocji związanych z rozgrywką drużynową, a także miło spędzić czas wśród kolegów.

W zawodach mogą wziąć udział członkowie klubów sportowych, drużyn firmowych, grup biegowych, a także skrzyknięte na potrzeby mistrzostw grupy znajomych.  

– Potrzeba zorganizowania przez nas imprezy i chęć spotkania się z biegaczami była tak duża, że postanowiliśmy na przekór niełatwym czasom, stworzyć imprezę, która da prawdziwy energetyczny zastrzyk w duchu sportowej, i co najważniejsze, bezpośredniej rywalizacji oraz możliwości spotkania z biegowymi przyjaciółmi – mówi Marek Tronina, prezes Fundacji Maraton Warszawski.

Indywidualnie i w sztafecie

W programie imprezy znajdują się biegi indywidualne dla kobiet i mężczyzn na dystansach 1000 metrów, 1500 metrów, 3000 metrów oraz sztafeta mieszana 4×800 metrów, w której wystartują zespoły złożone z 2 kobiet i 2 mężczyzn.

Drużyna może liczyć maksymalnie 8 osób, chociaż do obsadzenia wszystkich konkurencji powinien wystarczyć sześcioosobowy skład. Do startu dopuszczone zostaną zespoły z mniejszą liczbą uczestników, ale będą one od razu stać na straconej pozycji, bo nie otrzymają punktów do klasyfikacji generalnej za start w konkurencjach nieobsadzonych.

Każdy z zawodników może wystartować w maksymalnie w dwóch konkurencjach, np. w dwóch biegach indywidualnych lub konkurencji indywidualnej i w sztafecie. O składzie drużyny decyduje kapitan, najpóźniej na 72 godziny przed rozpoczęciem rywalizacji lub w Biurze Zawodów. Po odbiorze pakietu startowego dopuszczona będzie modyfikacja tylko składu sztafety ze względu na kontuzje zawodników.

Zapisy już otwarte

Otwarta rejestracja na Mistrzostwa Drużyn Biegowych ruszyła w poniedziałek, 8 marca na tej stronie internetowej.

Wcześniej organizatorzy z Fundacji Maraton Warszawski rozesłali do wybranych klubów i grup biegowych zaproszenia do udziału w zawodach. W przypadku dużej liczby zgłoszeń możliwe, że w kwietniu odbędą się zawody kwalifikacyjne. O tym, czy tak się stanie dowiemy się najpóźniej do 28 marca.

Opłata startowa wynosić będzie 1000 zł za całą, maksymalnie 8-osobową drużynę, bez względu na liczbę zgłoszonych zawodników. W ramach opłaty zawodnicy otrzymają m.in. numery startowe, worki depozytowe, chipy do pomiaru czasu oraz dostęp do szatni i depozytów. Dodatkowo każdy z uczestników zostanie objęty ubezpieczeniem NNW.

Warto pamiętać, że jeśli odbędą się zawody kwalifikacyjne, to wymagane będzie wniesienie opłaty tej samej wysokości osobno za kwietniowe eliminacje i finały zaplanowane na 9 maja.

Ze względu na pandemię koronawirusa impreza prawdopodobnie zostanie przeprowadzona przy zamkniętych trybunach. Jak na razie nie wiadomo, na jakim obiekcie odbędą się zawody. Organizatorzy zapowiadają, że wkrótce podadzą informację na ten temat.

Będą kolejne edycje mistrzostw

Co ciekawe, THE TEAM! Mistrzostwa Drużyn Biegowych pomyślane są jako impreza cykliczna. 8 najlepszych drużyn w tym roku zagwarantuje sobie prawo udziału w przyszłym roku, zaś o pozostałe miejsca trzeba będzie powalczyć w eliminacjach.

– Liczymy, że THE TEAM! Mistrzostwa Drużyn Biegowych spotkają się z zainteresowaniem biegaczy i na stałe wpiszą się w kalendarz corocznych imprez. Docelowo kolejne jej edycje będą miały charakter bardziej rozbudowany i będą dawały możliwość rywalizacji znacznie szerszej grupie uczestników. Naszym celem wtórnym jest także porzucenie dogmatu, że bieżnia lekkoatletyczna nie jest dla amatorów, bo tak właśnie często postrzegają ją biegowi nowicjusze powiedział Marek Tronina.

Bezpieczeństwo jest najważniejsze

Sytuacja epidemiologiczna to jedyny element, na który biegacze, jak i organizatorzy nie mają wpływu, jednak zeszłoroczne doświadczenia pokazały, że nawet duży bieg można przeprowadzić w sposób bezpieczny. Organizatorowi rywalizacji THE TEAM! kwestia bezpieczeństwa jest szczególnie bliska, co pokazał zorganizowany zeszłoroczny 42. PZU ORLEN Maraton Warszawski – jeden z nielicznych maratonów ulicznych, który odbył się na świecie w minionym roku.

– Rywalizacja THE TEAM! zaplanowana jest z poszanowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa obowiązujących na dzień dzisiejszy i w przypadku jakichkolwiek zmian w przyszłości, dostosujemy jej format, jeśli zajdzie taka konieczność. Uczestnicy rywalizacji muszą się liczyć natomiast z występującymi z tego tytułu ograniczeniami. O wszelkich obowiązujących zasadach bezpieczeństwa uczestnicy będą informowani przed naszym spotkaniem – zapewnia szef Fundacji Maraton Warszawski.

red