HME Toruń 2021: Lewandowski i Rozmys powalczą jutro o medale

Marcin Lewandowski pewnie wygrał swój bieg eliminacyjny na 1500 metrów i awansował do piątkowego finału rozpoczętych w czwartek w Toruniu lekkoatletycznych halowych mistrzostw Europy. O krążek na tym dystansie walczyć będzie także Michał Rozmys, a w sumie w piątek rozdanych zostanie sześć kompletów medali.

Lewandowski wykonał rozkaz

Lewandowski startował w ostatniej, czwartej serii eliminacyjnej. Pobiegł w swoim stylu, przez dłuższą część dystansu trzymając się w środku stawki, a później świetnie finiszując. Wynik – 3:39.78 – nie miał znaczenia, bo dwóch pierwszych zawodników z każdego biegu miało zapewniony awans do piątkowego finału.

– Jestem żołnierzem, dostałem rozkaz awansu do finału i go wykonałem. Oczywiście, wszystko miało być jak najmniejszym nakładem sił i to się udało. Pewnie, gdybym musiał dać z siebie wszystko w tym biegu to bym dał, ale jeśli była okazja oszczędzić siły przed finałem to trzeba było z tego skorzystać. Tym bardziej, że tu w Toruniu przede mną jeszcze jedno zadanie, czyli start na 3000 metrów, co będzie bardzo wymagające. Ale ja zawsze stawiam sobie wysokie cele – mówił Lewandowski.

Rekordzista Polski ostatnie dni przed startem w Toruniu spędził na krótkim zgrupowaniu w Centralnym Ośrodku Sportu w Spale.

– Nie trenowałem tam ciężko, raczej odpoczywałem. Cóż, 34 lata będę miał pierwszy raz w życiu, jakoś tak się zdarzyło. Muszę więc bardziej dbać o swoje zdrowie i skupiać się na regeneracji – dodał zawodnik AZS UMCS Lublin.

Wszystko na jedną kartę

Kapitalnie w pierwszej serii finiszował też Michał Rozmys, który rozpoczynając ostatnie okrążenie był szósty, a na mecie zameldował się jako drugi z czasem 3:40.92, gwarantując sobie awans do finału.

– Mimo wszystko w tym biegu było sporo błędów taktycznych, potknięć, szarpania. Ale starczyło siły mimo tego potknięcia na 180, czy 190 metrów do mety, bo tam o mało co się nie wywróciłem. Później musiałem już wszystko postawić na jedną kartę i zaatakować i tyle – komentował Rozmys.

Z trójki Polaków startujących na 1500 metrów do finału nie przebił się tylko Adam Czerwiński, który w swojej serii eliminacyjnej finiszował na dziesiątej pozycji.

Z organizacji halowych mistrzostw Europy w Toruniu dumny jest prezydent Torunia. – Dzięki fantastycznej determinacji wszystkich doszło do organizacji tego wydarzenia. Gdyby nie wielkie wsparcie Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu nie moglibyśmy zorganizować tak profesjonalnie tej imprezy. Zabiegaliśmy o halowe mistrzostwa Europy od 2014 roku i wreszcie się doczekaliśmy. Jesteśmy szczęśliwy słysząc już teraz bardzo dobre oceny uczestników. Najważniejsze, by zawody przebiegały sprawnie i by uczestnicy byli zadowoleni. Chcemy, by Toruń na zawsze pozostał w sercach wszystkich tych, którzy nas odwiedzają – mówi Michał Zaleski, prezydent miasta.

Czas na eliminacje

W piątek w Arenie Toruń pokaże się m.in. startująca na 400 metrów Justyna Święty-Ersetic, która w serii porannej pobiegnie w eliminacjach, a wieczorem – ewentualnie – w półfinale. W porannej sesji odbędą się też m.in. eliminacje w biegu na 800 metrów kobiet z udziałem Joanny Jóźwik, Angeliki Cichockiej i Anny Wielgosz.

Organizacja Halowych Mistrzostw Europy Toruń 2021 współfinansowana jest przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, miasto Toruń oraz samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.

Halowe Mistrzostwa Europy Toruń 2021, piątek, 5 marca

10.00 60 m ppł, pięciobój (Paulina Ligarska, Adrianna Sułek)
10.11 trójskok mężczyzn – eliminacje (Adrian Świderski)
10.17 400 m mężczyzn – eliminacje (Kajetan Duszyński)
10.20 skok o tyczce kobiet – eliminacje
10.52 skok wzwyż, pięciobój (Ligarska, Sułek)
11.05 400 m kobiet – eliminacje (Justyna Święty-Ersetic)
11.18 pchnięcie kulą mężczyzn – eliminacje (Michał Haratyk, Jakub Szyszkowski)
11.50 1500 m kobiet – eliminacje (Martyna Galant, Klaudia Kazimierska)
12.18 skok w dal kobiet – eliminacje
12.30 800 m kobiet – eliminacje (Angelika Cichocka, Joanna Jóźwik, Anna Wielgosz)
13.05 pchnięcie kulą, pięciobój (Ligarska, Sułek)
19.00 skok w dal, pięciobój (Ligarska, Sułek)
19.06 pchnięcie kulą kobiet – finał
19.13 skok wzwyż kobiet – eliminacje
19.25 400 m mężczyzn – półfinał (ew. Kajetan Duszyński)
19.45 400 m kobiet – półfinał (ew. Justyna Święty-Ersetic)
20.05 800 m mężczyzn – eliminacje (Mateusz Borkowski, Patryk Dobek, Adam Kszczot)
20.20 skok w dal mężczyzn – finał
20.35 pchnięcie kulą mężczyzn, finał (ew. Michał Haratyk, Jakub Szyszkowski)
20.45 800 m, pięciobój – finał (Paulina Ligarska, Adrianna Sułek)
21.00 3000 m kobiet – finał
21.35 1500 m mężczyzn – finał (Marcin Lewandowski, Michał Rozmys)

Źródło: Biuro Prasowe HME Toruń 2021

fot. Paweł Skraba