Kobieta jest siłą! Niezwykłe ultra wyzwanie Wiolki Czuryńskiej

Pobiegnie 1000 kilometrów wokół województwa pomorskiego, a następnie ponad 4 tysiące kilometrów wokół Polski – takie wyzwanie podjęła ultramaratonka Wiolka Czuryńska. W ten sposób biegaczka pragnie zamanifestować, że kobiety potrafią działać i realizować najbardziej odważne plany. Pierwszy bieg zaplanowany jest na kwiecień 2021 roku, a kolejny dwa lata później.

Wiolka Czuryńska pochodzi z Gdyni. W tym roku kończy 45 lat, jest mężatką, matką 3 synów, prowadzi własną działalność gospodarczą. Jest kobietą żyjącą w zgodzie z samą sobą, realizującą własne marzenia i pasje. Jest fanką życia i radości, którą daje jej bieganie. Jednak nie zawsze tak było. Wiolka ma za sobą wiele trudnych, życiowych sytuacji, z którymi musiała się zmierzyć.

W młodym wieku przeszła chorobę nowotworową, musiała walczyć z niedowagą, później z nadwagą, a do tego nie stroniła od używek i złej diety. Do tego wychowanie trzech synów, wiele szkoleń i niełatwa praca zawodowa w różnych profesjach. To wszystko nie tylko ukształtowało jej charakter, ale także sprawiło, że wystarczył drobny impuls, aby w jej życiu dokonała się fundamentalna przemiana.

Tak to się zaczęło

– Pewnego wieczoru, gdy oglądałam z mężem i najmłodszym synem film „Ze wszystkich sił” syn zapytał mnie czy też tak mogłabym, czy zrobiłabym IronMana. Odpowiedziałam, że jasne, że mogłabym… Cóż… Gdy człowiek wypije za dużo wina czasem plecie trzy po trzy… Rano zdałam sobie sprawę co obiecałam mojemu synowi. Moje słowo jest dla mnie niezwykle ważne, a te dane dziecku szczególnie – mówi Wiolka Czuryńska.

W 2015 roku Wiolka zaczęła biegać. Pierwsze treningi i pierwsze dystanse. Głównie dla samej siebie, po lesie, blisko przyrody, w wyciszeniu i z dala od tłumów. Trasy były coraz dłuższe, aż przyszedł czas na starty m.in. w 2019 roku w Garmin Ultra Race 85 km (zajęła piąte miejsce w kategorii wiekowej) i w Ultramaratonie Podkarpackim na dystansie 70 km (zajęła drugie miejsce w kategorii wiekowej).

Następnie, w 2020 roku wzięła udział w wyzwaniu na 475 km Attiq Virrrtual Ultra Chalange, w którym została sklasyfikowana na drugim miejscu na świecie w klasyfikacji generalnej kobiet, pierwszym w klasyfikacji wiekowej i czwartym w klasyfikacji ogólnej.

Pobiegnie, aby inspirować inne kobiety

22 kwietnia rozpocznie bieg dookoła województwa pomorskiego. Trasa będzie przebiegać w trudnym pod względem terenowym regionie. Wiolka ma do pokonania ok. 1100 kilometrów, które planuje przebyć w 14 dni, tak, aby na mecie zameldować się 5 maja 2021 roku – dokładnie w dniu swoich 45 urodzin.

Bieg dookoła województwa ma być testem, przed podjęciem jeszcze większego wyzwania – biegu wokół Polski, możliwie jak najbliżej granic. Bieg ten planowany jest w 2023 roku, a jego trasa wyniesie ponad 4 tysiące kilometrów.

Wiolka Czuryńska jest najprawdopodobniej pierwszą kobietą, która podejmie się takiego wyzwania. Przebiegając tak długi dystans chce zainspirować kobiety, aby były aktywne i spełniały swoje marzenia. Uważa, że płeć piękna ma wielką siłę i może osiągnąć wszystko to, czego pragnie.

Jej zdaniem wystarczy, że kobiety uwierzą w siebie i zaczną realizować swoje aspiracje i ambicje zarówno w życiu osobistym jak i w pracy. Sama przecież, po wielu doświadczeniach, przekonstruowała swoje zawodowe życie, aby współgrało z jej sportowymi pasjami.

Grunt to wsparcie

W realizacji planów zawodniczkę wspiera trener Piotr Suchenia, zwycięzca maratonów na Biegunach Północnym i Południowym oraz portal pracadlabiegacza.pl, który promuje na rynku pracy osoby aktywne i prowadzące zdrowy styl życia. Redakcja tego portalu jako patron medialny będzie także koordynować obsługę prasową biegu dookoła województwa i dookoła Polski.

Źródło: pracadlabiegacza.pl