Okazały jubileuszowy 45. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski

Ewa Jagielska i Węgier Levente Szemerei indywidualnie, a drużynowo ekipa Team Sport Ukraine w nowej klasyfikacji „Team Up, Europe!” – oto zwycięzcy niedzielnego jubileuszowego 45. Nationale-Nederlanden Maratonu Warszawskiego. Do mety przy Pałacu Kultury i Nauki dotarło ponad 5,5 tysiąca zawodników.

45. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski wyruszył punktualnie o godzinie 9:00. Wcześniej jego uczestnicy wysłuchali nieoficjalnego hymnu stolicy, a więc „Snu o Warszawie” w wykonaniu Czesława Niemena. Zawodnicy pokonywali całkiem nową trasę ze startem i metą na ulicy Emilii Plater w sąsiedztwie Pałacu Kultury i Nauki prowadzącą w zupełnie nowe dla maratonu rejony Bemowa, a także Klaudynu.

Triumfatorką w kategorii indywidualnej pań została Ewa Jagielska, która uzyskała wynik 2:34:43 i o ponad minutę poprawiła swój rekord życiowy. Drugie miejsce wywalczyła Olga Niżnik z Ukrainy (2:37:07), a trzecie jej rodaczka Marina Nemchenko (2:38:12).

Wśród panów zwyciężył Levente Szemerei z Węgier z czasem 02:15:32 przed dwoma Ukraińcami Mykolą Mevsha (2:16:36) i Witalijem Szafarem (2:16:51). Najlepszy z Polaków, Artur Olejarz z wynikiem 2:17:48 zajął czwarte miejsce.

– To nowy początek, nowy rozdział w historii naszego biegu. Wyjątkowe wsparcie miasta, zaangażowanie kibiców, rozpierająca dumą nasze serca energia biegaczy, otwartość, zaangażowanie na wielu poziomach – jestem poruszony i pełen wiary – mówi Marek Tronina, prezes Fundacji „Maraton Warszawski” – Dokładnie tak to miało wyglądać, na takie wydarzenie pracowaliśmy i na taki start pracowali nasi uczestnicy. Gratuluję wszystkim uczestnikom i wszystkim, którzy zdecydowali się przyjść kibicować i bawić razem z nami w Marathon Zone. To było piękne doświadczenie – dodaje.

Ubiegłoroczny 44. Maraton Warszawski ukończyło dokładnie 3699 biegaczy. W tym roku do mety dotarło 5555 uczestników. To największy jak dotychczas maraton w Polsce w tym sezonie.

fot. Jan Nyka

Kto wygrał klasyfikację „Team Up, Europe!”?

Tegoroczne zmagania elity Maratonu Warszawskiego toczyły się wokół rywalizacji drużynowej „Team Up, Europe!”, która ma za zadanie nie tylko wspierać biegaczy z Europy, ale również promować stołeczny bieg na Starym Kontynencie. Organizatorzy zaangażowali kilku menedżerów sportowych, którzy stworzyli pięć czteroosobowych drużyn. Szósty team tworzyli wszyscy amatorzy, którzy zgłosili się jako zespoły do rywalizacji „Team Up, Everyone!”.

Co ważne, w obrębie każdej drużyny istniał regulaminowy wymóg reprezentacji obu płci. Do wyniku końcowego każdej drużyny zaliczone zostały trzy najlepsze rezultaty na mecie, kalkulowane na punkty na podstawie przeliczników World Athletics. Organizatorom chodziło o to, aby zrównać wysiłek sportowy mężczyzn i kobiet.

Najlepszym zespołem w rozgrywanej premierowo odsłonie „Team Up, Europe!” okazał się Team Top Sport Ukraine, który uzyskał 3164 punktów. Najwięcej, bo 1064 zdobyła Olga Niznik za wynik 2:37:07. Punktowali również Marina Nemchenko (1053) i Mykola Mevsha (1047).

Na kolejnych miejscach uplasowały się ekipy: Team Continental (Ewa Jagielska, Artur Olejarz, Dan Nash, Benedetta Coliva) z dorobkiem 3116 punktów oraz Wings for Athletes Belgium (Hanna Vandenbussche, Enzo Noel, Yohan Zaradzki) z wynikiem 2991 punktów.

Poza podium znalazły się drużyny Synergy Team Hungary (Levente Szemerei, Zsofia Erdelyi, Katalin Kovacs-Garami, Peter Jenkei)  – 2954 pkt, Szwajcaria (David Keller, Alemitu Clerc-Bekele, Rahel Meili, Elias Gemperli) – 2871 pkt, a szóste miejsce w klasyfikacji zajęła zwycięska ekipa „Team Up, Everyone!” pod nazwą Legia Wendy (Peter MacKrell, Wendy Webber i Daniel Webber (2055 pkt).

Wszystkie drużyny walczyły nie tylko o wygraną w 45. Nationale-Nederlanden Maratonie Warszawskim, ale i pokaźne nagrody finansowe. Zwycięska drużyna zgarnęła 20 tysięcy euro, a kolejne odpowiednio 12 tysięcy euro, 9 tysięcy euro, 6 tysięcy euro, 5 tysięcy euro i 4 tysiące euro. Pula nagród indywidualnych wynosiła 4 tysiące euro, czego połowa trafiła do zwycięzców 45. Nationale-Nederlanden Maratonu Warszawskiego.

Nice To Fit You Warszawska Dycha z rekordem frekwencji

Triumfatorem wśród panów został Andrzej Starżyński, który pokonał dystans 10 kilometrów w 00:30:48. Wśród pań najszybsza była Izabela Paszkiewicz z czasem 00:33:17.

Na drugiej pozycji w gronie mężczyzn zameldował się Paweł Młodzikowski z czasem 00:31:50,  a trzeci finiszował Michał Misiewicz z czasem 00:32:11. Kobiece podium uzupełniły Sabina Jarząbek (00:33:26) oraz Monika Jackiewicz (00:34:51).

Ubiegłoroczna, premierowa edycja biegu na 10 kilometrów przy maratonie zgromadziła na trasie około dwa tysiące uczestników. W tym roku w biegu wystartowało 3660 biegaczy.

Najszybszym zespołem spośród ponad 160 teamów walczących na trasie podczas Bridgestone Sztafety Maratońskiej okazał się team Passion First, w składzie Kamil Rowiński, Mikołaj Raczyński, Rafał Bardziński, którzy osiągneli czas 2:27:40.

Na kolejnych miejscach znaleźli się: adidas Runners Warsaw Speed Squad (Tomasz Krywczuk, Mateusz Frątczak,  Dominik Robak) z czasem 2:35:20. Podium uzupełnił TMT Dynamite (Tomasz Majewski, Tomasz Filipowicz, Michał Szybalski), którzy na metę dotarli z czasem 2:39:06.

Źródło: Fundacja „Maraton Warszawski”, red