Krystian Zalewski i Sylwia Indeka mistrzami Polski w biegu na 10 000m

Krystian Zalewski od trzech lat nie ma sobie równych w Polsce na dystansie 10 000 metrów. Dzisiaj na stadionie OSiR w Goleniowie pewnie obronił wywalczony przed rokiem w Karpaczu tytuł mistrzowski. Wśród kobiet wygrała Sylwia Indeka, dla której to pierwszy medal na tym dystansie.

Mistrzowski finisz

Przed rokiem na mistrzostwach Polski na dystansie 10 000 metrów w Karpaczu Sylwia Indeka finiszowała tuż za podium. Dzisiaj zawodniczka LKS Pszczyna na niebieskiej bieżni stadionu OSiR w Goleniowie spisała się znakomicie. Zdołała rozstrzygnąć bieg na swoją korzyść i wywalczyć od razu złoty medal.

Początkowo Indeka trzymała się z tyłu stawki, a na przodzie szalały m.in. Renata Pliś i Paulina Kaczyńska. Na 600 metrów przed metą byliśmy świadkami efektownego finiszu, który przyniósł jej wynik 33:24.16 i pierwsze miejsce.

Druga z czasem 33:25.67 była Izabela Paszkiewicz, która zdołała zregenerować się po niedzielnym maratonie w Dębnie. Zawodniczka AZS UMCS Lublin powtórzyła tym samym sukces z Karpacza, gdzie również wywalczyła srebrny medal.

Podium uzupełniła Renata Pliś z MKL-u Maraton Świnoujście (33:26.06). Na czwartym miejscu uplasowała się kolejna z uczestniczek krajowego czempionatu w maratonie – Iwona Bernardelli reprezentująca barwy KS Prefbet Sonarol (33:27.41).

Hattrick Zalewskiego

Wśród mężczyzn swój prymat w kraju na dystansie 10 000m potwierdził Krystian Zalewski, który na zawody nie musiał wybierać się daleko. Zawodnik klubu Barmin Goleniów zdecydowanie wygrał dzisiejszy bieg z wynikiem 29:06.39.

Dla Zalewskiego był to trzeci kolejny złoty medal na 10 000m – poprzednie zdobywał w 2019 roku w Białogardzie i w ubiegłym roku w Karpaczu.

Warto wspomnieć, że  niecały tydzień temu podopieczny Jacka Kostrzeby zadebiutował w maratonie na mistrzostwach kraju w Dębnie ze świetnym czasem 2:10:58.

Srebrny medal z rezultatem 29:22.77 wywalczył Patryk Kozłowski (RLTL Optima Radom), a brązowy Szymon Dorożyński (AZS KU Politechniki Opolskiej) – 29:32.59. Dla obu zawodników były to pierwsze krążki na mistrzostwach Polski na 10 000 metrów.

W klasyfikacji drużynowej mężczyzn najlepsza była ekipa RLTL Optima Radom, a wśród kobiet KS Prefbet-Sonarol.