Poznań szykuje się na 97. PZLA Mistrzostwa Polski. Wymalują wyjątkowy mural

Przygotowania do zaplanowanych na 24-26 czerwca 97. PZLA Mistrzostw Polski w Poznaniu nabierają tempa. W klimat imprezy kibiców wprowadzać będzie wyjątkowy mural zaprojektowany przez poznańskich studentów. Już w maju ozdobi ściany w tunelu pod ulicą Niestachowską, który prowadzi z Sołacza na Golęcin.

Murale były projektowane w ramach zajęć na Uniwersytecie Artystycznym im. M. Abakanowicz w Poznaniu pod opieką wykładowców: Wojciecha Hoff­manna, Marcina Markowskiego, Mateusza Kokota i Grzegorza Myćki. Studenci podzielili się na sześć zespołów. Trzy z nich pracowały nad muralem, którego motywem przewodnim był Golęcin, pozostałe trzy miały przedstawić swoją wizję Sołacza. Ostatecznie do realizacji wybrano dwa pro­jekty.

Po jednej stronie tunelu pod ul. Niestachowską pojawią się motywy kojarzone z Sołaczem – m.in. park, mostki na Bogdance, łabędzie. Mural zdobiący przeciwną ścianę przypomni poznaniakom, że Golęcin to miejsce, w którym harmonijnie koegzystują sport i natura.

Efektem prac są nie tylko murale, ale także animacje. Będzie je można obejrzeć po zeskano­waniu smartfonem kodu QR, który pojawi się na ścianach tunelu. Kod QR umożliwi również wszystkim ciekawskim zapoznanie się z historią Sołacza i Golęcina. Malowanie tunelu odbędzie się w maju.

– W przenoszeniu projektu na ściany wezmą udział studenci, ale chcielibyśmy również zaprosić do pomocy poznaniaków. Jeżeli pozwolą na to przepisy związane z pandemią koronawirusa, akcja bę­dzie mogła przybrać formę „społecznego malowania” – mówi Łukasz Miadziołko, dyrektor Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji.

Oprócz 97. PZLA Mistrzostw Polski 13 czerwca stadion na Golęcinie będzie gospodarzem mityngu Poznań Athletics Grand Prix.

Źródło: POSiR