Triathlonistka bije rekord świata w biegu na 5km. Biegła w butach METASPEED Sky

Dzisiaj wieczorem podczas zawodów Podium 5K w Barrowford w Wielkiej Brytanii Beth Potter pobiła rekord świata w biegu na 5 kilometrów. Reprezentantka gospodarzy uzyskała wynik 14:41, o 2 sekundy lepszy niż dotychczasowa rekordzistka Kenijka Beatrice Chepkoech w styczniu w Monako. To spora sensacja, bo Brytyjka to mistrzyni Europy w triathlonie.

Sensacyjna rekordzistka

Na mecie Beth Potter wyglądała na bardzo zaskoczoną uzyskanym wynikiem. Nic dziwnego, do dzisiaj jej rekord w biegu na dystansie 5km wynosił 15:24 i padł w sierpniu ubiegłego roku, również w Barrowford.

Oczywiście dzisiejszym występem Potter pobiła również 18-letni rekord Wielkiej Brytanii wynoszący 14:51. Rezultat otwierający dotychczas brytyjskie tabele wyników na 5km ustanowiła Paula Radcliffe w Londynie we wrześniu 2003 roku.

Portal fastrunning.com poinformował, że Potter przegapiła start swojej serii i w efekcie pobiegła z mężczyznami rywalizującymi w serii B zawodów. Nie wiemy jeszcze, czy okoliczności startu Szkotki wpłyną na ratyfikację rekordu przez światową federację lekkiej atletyki. Większym problemem dla uznania wyniku może okazać się natomiast brak prowadzonej na miejscu kontroli anytdopingowej.

Organizatorzy zawodów Podium 5K reklamują trasę biegu jako „najszybszą w kraju”, a od dzisiejszego wieczoru mogą nazywać ją nawet najszybszą na świecie.

Wprowadzili zasadę, że „im szybciej biegasz, tym większą nagrodę wygrywasz”. Za samo zwycięstwo oferują tylko 50 funtów. Można powiedzieć, że reszta pieniędzy leży na ulicy.

Okazuje się, że Potter dosłownie rozbiła bank!  Za wynik 14:41 otrzyma nagrodę wysokości 500 funtów, czyli nieco ponad 2,7 tysiąca złotych. Taka sama kwota trafi do Toma Mortimera, który z czasem 13:38 był najlepszy w rywalizacji mężczyzn.

Specjalizacja: triathlon

Brytyjka od 2017 roku trenuje triathlon, w 2019 roku w Weert w Holandii wywalczyła w tej dyscyplinie tytuł mistrzyni Europy. Jej głównym celem jest start w zawodach triathlonowych na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Cztery lata temu przeniosła się do Leeds i dołączyła do bardzo silnej grupy triathlonowej z braćmi Alistairem i Jonathanem Brownlee oraz Vicky Holland na czele.

Warto jednak wspomnieć, że 29-letnia zawodniczka ma jednak za sobą mocną karierę lekkoatletyczną. Reprezentowała Wielką Brytanię na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro. W biegu na 10 000m zajęła 34. miejsce. Na tym dystansie startowała również w 2017 roku na lekkoatletycznych Mistrzostwach Świata w Londynie, ale również bez większych sukcesów.

W METASPEED Sky po rekord świata

Rekord świata z całą pewnością mocno ucieszył projektantów ASICS. Beth Potter startowała bowiem w modelu METASPEED Sky, który jest w sprzedaży zaledwie od czterech dni. Przedstawiciele japońskiej marki zapewniali, że udało im się stworzyć but, który pomoże czołowym biegaczom rozprawiać się nie tylko z rekordami życiowymi.

METASPEED to ultralekki model startowy ważący w wersji damskiej zaledwie 165g, który wyróżnia innowacyjna pianka  FF Blast Turbo i wykonana z włókna węglowego płytka umieszczona na całej długości podeszwy.

Na rynek docelowo trafią cztery modele METASPEED – Sky i Edge dedykowane zawodnikom preferującym długi krok biegowy oraz wyższą ich kadencję, a także lekkoatletyczne kolce i przeznaczony do szerszej dystrybucji model Hyperspeed.

red

fot. twitter.com/podium5k