Bieg Europejski w Gnieźnie już w weekend. Nowa formuła imprezy

W najbliższy weekend, 29-30 maja nad Jeziorem Winiary w Gnieźnie odbędzie się XVIII edycja Biegu Europejskiego w formule „open track”. Tradycyjnie każda jego odsłona poświęcona jest innemu państwu członkowskiemu Unii Europejskiej. Hasło tegorocznej imprezy to „Teraz Węgry”.

– Od kilku lat mamy tradycję, że partnerem naszego biegu jest jedno z państw Unii Europejskiej. Tym bardziej cieszy mnie, że w tym roku są to Węgry, gdzie mamy zaprzyjaźnione miasto partnerskie, Pierwszą Stolicę i siedzibę Prymasostwa – Esztergom. Jako ciekawostkę powiem, że na zawodach w Gnieźnie będą również biegacze z tego miasta – powiedział Tomasz Budasz, prezydent Gniezna.

O każdej porze dnia i nocy

Organizatorzy Biegu Europejskiego ze względu na pandemię COVID-19 przygotowali imprezę w formule „open track”. Oznacza to, że uczestnicy będą mogli ruszyć na wytyczoną wcześniej trasę o dowolnej porze, zarówno w dzień jak i w nocy.

Po odebraniu numeru startowego w biurze zawodów, z zamieszczonym chipem rejestrującym czas, będą mogli ją pokonywać od godziny 10:00 w sobotę do godziny 18:00 w niedzielę. Zawodnicy przebiegną cztery okrążenia dookoła Jeziora Winiary, czyli dystans 10 km.

Limity startujących zostaną zachowane, a zapisy na Bieg Europejski potrwają do 28 maja. Dla osób, które nie zdążą się zarejestrować w terminie, organizatorzy przewidują kilkadziesiąt wolnych miejsc. Będzie można wziąć zatem udział „z marszu”. Każdy uczestnik wraz z pakietem startowym otrzyma pamiątkową koszulkę oraz medal.

– W tym roku Bieg Europejski będzie trwał dwa dni, w formie festiwalu biegowego. Zdecydowaliśmy się na taki ruch z tego względu, że nie mogliśmy wystąpić o zgodę na przeprowadzenie biegu w mieście, choćby w związku z ograniczeniami imprez do 250 osób.  Ta sytuacja, gdzie bieg będzie trwał przed dwa dni, pozwala nam unikać nadmiernego gromadzenia się osób w jednej chwili, w jednym miejscu. Każdy będzie mógł dobrać porę na start taką, jaka mu pasuje… w ciągu dnia lub w nocy. Przede wszystkim mamy namiastkę normalności w postaci możliwości aktywnego spędzania czasu w jakimś większym gronie – dodał Andrzej Krzyścin, dyrektor Biegu Europejskiego.

W Gnieźnie atrakcje czekają również na najmłodszych. W niedzielę, 30 maja o godz. 14:30 dla dziewczynek i 15:00 dla chłopców na boisku hokejowym przy hali GOSIR, odbędzie się charytatywny Bieg Przedszkolaka. Dochód z organizacji tego wydarzenia zostanie przekazany na pomoc dla Olgi Miśkiewicz.

mat pras.

fot. Szymon Drzewiecki