Debiutuje adidas 4DFWD z futurystyczną podeszwą

W aplikacji adidas app ruszyły zapisy na futurystyczne buty adidas 4DFWD z podeszwą środkową 4D wydrukowaną w  technologii 3D. Naładowany innowacjami model pojawi się na rynku 15 maja początkowo w specjalnej, czarno-czerwonej kolorystyce i w bardzo limitowanych ilościach. 

adidas 4DFWD to but treningowy adresowany do biegaczy o stopach neutralnych na każdym poziomie zaawansowania. Ideą, która stała za ich stworzeniem była chęć wsparcia naturalnego ruchu i pomoc zawodnikom w osiągnięciu precyzji przy każdym kroku. W prace koncepcyjne zaangażowani byli biegacze z całego świata wspierani przez markę adidas.

Model, który niedługo trafi do sprzedaży w rozmiarze UK 8,5 waży 333 g. Drop, czyli różnica wysokości między przednią częścią podeszwy a piętą w tym bucie wynosi 11,5 mm.

Futurystyczna podeszwa

Prawdziwie kosmiczny wygląd nowy model adidas zawdzięcza podeszwie środkowej 4D, którą niemiecka marka przez ostatnie cztery lata rozwijała we współpracy z firmą Carbon. Została wydrukowana w 3D i ma strukturę siatki wyprodukowanej z materiału składającego się w 39% z biomasy.

Znajdujące się w niej pojedyncze komórki FWD CELL kształtem przypominają kokardę. Co ciekawe, w każdej podeszwie adidas 4DFWD układają się one inaczej. Takich pojedynczych wariantów konfiguracji komórek jest nawet 5 milionów.

Producent podkreśla, że podeszwa została zaprojektowana w taki sposób, aby jak najefektywniej przekładać pionowy nacisk na poziomy ruch do przodu.

„W rezultacie opór odczuwany przez biegacza jest o 15% niższy, a ekonomia biegu bardzo podobna do modelu Ultraboost” – czytamy w komunikacie prasowym.

Z przeprowadzonych przez adidas testów mechanicznych m.in na Uniwersytecie Calgary wynika, że w porównaniu do poprzedniej generacji podeszw 4D, nowy model wypada pod tym względem nawet trzy razy lepiej.

Dodatkowe badania w obszarze ekonomii biegu w nowych adidasach przeprowadzone zostały na Uniwersytecie Stanowym w Arizonie.

W butach adidas 4DFWD biegają czołowi lekkoatleci wspierani przez niemiecką markę. Jedną z pierwszych użytkowniczek była Holenderka Dafne Shippers.

– Jako sportowiec skupiasz się na rzucaniu wyzwania sobie i swoim wcześniejszym osiągnięciom – zawsze chcesz być lepszy, celować wyżej. adidas 4DFWD to niesamowity but – nie tylko masz poczucie komfortu i lekkości, ale podczas biegu możesz naprawdę poczuć poślizg i ruch do przodu – powiedziała znakomita sprinterka.

Jak w skarpetce

Za sprawą elastycznej bezszwowej cholewki PRIMEKNIT+ model 4DFWD jest wyjątkowo dobrze dopasowany do stopy. Na stronie internetowej adidasa można znaleźć zalecenie, żeby wybierać buty o rozmiar mniejszy od standardowego rozmiaru w butach tej marki.

© Lukas Schulze / adidas AG

Co ważne, cholewka została wykonana w 50% z materiałów pochodzących z recyklingu. Producent zapewnia, że model nie zawiera nowo wyprodukowanego poliestru.

Zapisy na buty tylko w aplikacji

Model adidas 4DFWD dostępny będzie w trzech specyficznych kolorystykach, między innymi specjalnej kolekcji Tokyo Collection, która towarzyszyć będzie sportowcom w dekoracjach medalowych podczas sierpniowych Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

Jako pierwsza, na rynku pojawi się jednak czarno-czerwona kolorystyka, która dostępna będzie w limitowanych ilościach w aplikacji adidas app. Aby mieć szansę na zakup butów w dniu premiery 15 maja, należy wyrazić chęć za jej pośrednictwem  w dniach 5-16 maja.

Kolorystyka Tokyo Collection dostępna będzie od 1 lipca, a globalną premierę modelu zaplanowano na 12 sierpnia.

Buty 4DFWD będą kosztować 849 złotych.

Źródło: adidas

fot. Lukas Schulze / adidas AG