Spędzasz czas aktywnie? Pamiętaj, by mieć przy sobie apteczkę pierwszej pomocy!

Lato zbliża się wielkimi krokami. Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu nie jest już tylko obowiązkiem, ale staje się też czynnością przyjemną i długo wyczekiwaną. W pogoni za formą i dobrym samopoczuciem warto pamiętać o tym, że wypadek może przytrafić się zawsze. Właśnie dlatego trzeba być przygotowanym i mieć ze sobą apteczkę pierwszej pomocy.

Góry, morze, jeziora: apteczka przyda się zawsze

O niefortunny upadek dość łatwo. Czasem wystarczy chwila nieuwagi z naszej strony, a kiedy indziej – nawet, jeśli dochowaliśmy wszystkich zasad bezpieczeństwa – czyjeś nieodpowiedzialne zachowanie może zaowocować bolesną kontuzją.

Wypadek może przytrafić się wszędzie. Zarówno w domu, jak i w pracy, ale i na urlopie, podczas spokojnej przejażdżki rowerem czy spaceru po lesie. Dobrze byłoby mieć wtedy ten dodatkowy „bufor bezpieczeństwa”, jakim jest apteczka pierwszej pomocy.

To prosty i niezwykle skuteczny sposób, by zwiększyć bezpieczeństwo nie tylko swoje, ale i ważnych dla nas osób, na przykład dzieci. Bolesny upadek zakończony zdarciem skóry na kolanie powinien być natychmiast zdezynfekowany. Dobrze też mieć pod ręką narzędzia, które pomogą przeciwdziałać wyziębieniu organizmu lub kontuzjom mięśniowo-kostnym.

Każdy, kto kiedykolwiek musiał wracać z dalekiej wycieczki ze skręconą ręką, czy nogą powie, że zwykła, ważąca zaledwie kilkaset gramów, apteczka pierwszej pomocy, to w takiej sytuacji absolutnie kluczowy element wyposażenia plecaka. Ma to szczególnie duże znaczenie w niższych górach, gdzie nie operuje TOPR, który pospieszyłby z pomocą takiej kontuzjowanej osobie.

Apteczka pierwszej pomocy pozwala rozróżnić profesjonalistów od amatorów?

Od kilku lat w całym świecie sportu widać tak zwany efekt profesjonalizacji. Polega on na kupowaniu odpowiedniego stroju czy obuwia, które świetnie sprawdzi się w tej konkretnej dyscyplinie, w jakiej się specjalizujemy. Rowerzyści mają termoaktywną, oddychającą odzież, która przylega do ciała, by zmniejszyć opór powietrza oraz kask czy specjalne buty z noskami magnetycznymi.

Turyści obowiązkowo inwestują w solidne buty z antypoślizgową podeszwą, które sięgają powyżej linii kostki. Nie stronią też od odzieży z jonami srebra, wodoodpornych plecaków oraz – jeśli chodzą w wysokie góry – raczków alpinistycznych.

W świecie sportu coraz trudniej spotkać osobę, która nie ma żadnej odzieży dopasowanej do dyscypliny, jaką uprawia. Trend coraz częściej „zahacza” też o akcesoria medyczne, na czele z apteczkami pierwszej pomocy. Skutkuje to tym, że coraz szybciej rośnie popularność sklepów z takimi akcesoriami, na przykład Centrum Ratownictwa, które w swojej ofercie ma zarówno apteczki dla firm, jak i takie, które świetnie sprawdzą się na rowerze, a nawet podczas wakacji na wodzie.

Co powinna zawierać apteczka pierwszej pomocy?

Najważniejsze są jej niewielkie gabaryty oraz deklarowana przez producenta odporność na zawilgocenie czy szkodliwe warunki atmosferyczne. Na pewno warto zaopatrywać się też w produkty, które są zgodne z niemiecką normą DIN 13157.

Na wyposażeniu apteczki pierwszej pomocy powinny znaleźć się takie rzeczy, jak:

– opatrunki indywidualne typu M,
– chusta trójkątna,
– plastry,
– chusty opatrunkowe,
– koc termiczny,
– chusteczki odkażające,
– woda utleniona lub preparat o właściwościach dezynfekujących,
– maseczka do prowadzenia oddechu zastępczego,
– instrukcja pierwszej pomocy.

Dlaczego norma DIN 13157 jest tak ważna? Wakacje to czas, kiedy często podróżujemy poza granice Polski. O ile w naszym kraju apteczka w samochodzie nie jest obowiązkowa, o tyle w innych państwach Starego Kontynentu jest ona wymagana, a jej brak może skutkować mandatem. Przyjmuje się, że norma DIN – mimo tego, że wywodzi się z Niemiec – jest honorowana w niemal całej Europie.

materiał partnera