World Athletics Relays Silesia 2021. Dobek i Jóźwik ze złotym medalem!

Joanna Jóźwik i Patryk Dobek zdobyli złote medale w biegu mieszanym 2x2x400 metrów podczas imprezy World Atheltics Relays Silesia 2021. Zmagania sztafet rozpoczęły się dzisiaj na Stadionie Śląskim w Chorzowie.

Sztafeta 2x2x400m to stosunkowo nowa i rzadko rozgrywana konkurencja. W tej rywalizacji startują kobiety i mężczyźni pokonując na zmianę dystans 400 metrów.

Jako pierwsze ruszyły kobiety. Joanna Jóźwik od początku była na czele stawki i kontrolowała tempo biegu. Wyraźnie widać było, że oszczędza siły na drugie okrążenie. Do strefy zmian dotarła jako druga, tuż za Kenijką Naomi Korir. Patryk Dobek obrał dokładnie taką samą strategię jak Jóźwik. Biegł spokojnie na drugim miejscu za plecami Fergusona Cheruiyot Roticha.

Losy zawodów rozstrzygnęły się na dwóch ostatnich okrążeniach. Przełom przyniosła szarża Jóźwik na ostatnim zakręcie trzeciego 400-metrowego odcinku. Piąta zawodniczka Igrzysk Olimpijskich w Rio zdołała wypracować sporą przewagę nad resztą rywalek.

© Dan Vernon for World Athletics

Patrykowi Dobkowi nie pozostało nic innego, jak na pełnym gazie pomknąć do mety. Ostatecznie zatrzymał zegar na 3:40.92. Jak zauważył serwis sprinterzy.com to rekord Polski w tej konkurencji.

Drugie miejsce zajęli reprezentanci Kenii – Naomi Korir/ Ferguson Cheruiyot Rotich (3:41.79), a trzecie Słoweńcy Anita Horvat i Zan Rudolf (3:41.95).

Medal Jóźwik i Dobek to szósty krążek dla Polski w historii World Athletics Relays, w tym drugi złoty. Oboje potwierdzili dzisiaj wysoką dyspozycję po marcowych mistrzostwach Europy, na których Jóźwik była druga w finale biegu na 800 metrów, a Dobek wywalczył mistrzostwo na dystansie 400 metrów.

W innej nietypowej konkurencji, sztafecie płotkarskiej, Zuzanna Hulisz, Krzysztof Kiljan, Klaudia Wojtunik i Damian Czykier wywalczyli srebrny medal. Wygrali Niemcy, a trzecie miejsce zajęli Kenijczycy.