adidas nie odpuszcza wyścigu o najszybszy but startowy. Na rynku debiutuje adizero adios Pro 2

adidas prezentuje kolejną odsłonę swoich karbonowych butów adizero adios Pro 2. Eksperci niemieckiej marki twierdzą, że model, który służy do bicia rekordów przez zawodników ze światowej elity został dopracowany w każdym detalu. W skład kolekcji adizero wchodzą również zupełnie nowe modele adizero Boston 10, Adizero Prime X oraz kolce lekkoatletyczne Avanti Track Spike.

O startówce adidas zrobiło się głośno w drugiej połowie ubiegłego roku. Kenijka Peres Jepchirchir biegnąc w pierwszej edycji adizero adios Pro dwukrotnie poprawiała rekord świata w półmaratonie w biegu kobiet.

Najpierw podczas wrześniowych zawodów „Ready for the Restart” w Pradze uzyskała czas 1:05:34, który jeszcze wyśrubowała w październiku na Mistrzostwach Świata w Gdyni, gdzie finiszowała z wynikiem 1:05:16.

– Zakładając w zeszłym roku na nogi model adizero adios Pro, za każdym razem biegłam na swoim najwyższym poziomie, ustanawiając przy tym nowe rekordy świata. Udowodniłam swojej rodzinie, że cały czas spędzony z dala od siebie był tego wart. Od tamtej pory ściśle współpracowałam z zespołem adidas running, aby zidentyfikować obszary, które możemy ulepszyć w kolejnej odsłonie buta – mówi Peres Jepchirchir, zawodniczka adidasa.

Poza tym właśnie w modelu adizero adios Pro Kenijczyk Kibiwott Kandie w grudniu w Walencji uzyskał wynik 57:32, który aktualnie otwiera światowe tabele na dystansie półmaratonu.

adidas wrzuca drugi bieg

Dzisiaj do sprzedaży trafia druga odsłona butów adizero adios Pro. Jak czytamy w komunikacie prasowym model ten symbolizuje ambicję marki adidas, aby stale ulepszać buty dedykowane najlepszym na świecie.”

Kolekcja adizero została stworzona w oparciu o dane i informacje pochodzące od sportowców ze ścisłej, światowej czołówki. Podczas obozów w Kenii, dane mechaniczne, biomechaniczne i fizjologiczne były zbierane od czołowych długodystansowców, aby pozyskać wiedzę niezbędną do stworzenia butów startowych przyszłości.

Nasze zadanie nie polegało na powrocie do deski kreślarskiej, ale na przetworzeniu ogromnej ilości informacji przekazanych nam przez sportowców, którzy z niego korzystali. Odnieśliśmy się do najdrobniejszych detali niemal rozkładając buta na czynniki pierwsze, w celu ulepszenia, dopracowania i zoptymalizowania zastosowanych w nim rozwiązań – mówi James Foster, Vice President Product, adidas Running.

Lżejszy i bardziej dynamiczny

Model adizero adios Pro 2 jest lżejszy, niż jego poprzednik. Waży jedynie 215 g. Drop w tym bucie wynosi 10 mm (wysokość w pięcie: 39,5 mm / wysokość w przedniej części stopy: 29,5 mm).

W porównaniu z poprzednią wersją inna jest dwuwarstwowa i przemodelowana podeszwa środkowa Lightstrike Pro. W efekcie powstała nowa konstrukcja zapewniająca lepszy zwrot energii.

Za niezwykłą dynamikę w tym modelu odpowiada technologia zawierających włókno węglowe pręcików Energyrods. Rozwiązanie to przekłada się na mniejszą utratę energii, przy zachowaniu niskiej wagi.

Podeszwa środkowa łączy się z lekką, stworzoną częściowo z recyklingowanego poliestru, cholewą Celermesh 2.0. Stworzona z myślą o prędkości, wyróżnia się elastycznością, oddychalnością i odpowiednim wsparciem, zaprojektowanym w oparciu o dane zebrane od sportowców.

Dodatkowo, podeszwa zewnętrzna z gumy Continental została wydłużona aż do samego czubka, podnosząc poziom trakcji i umożliwiając lepsze przyspieszenie. Nowa konstrukcja wokół pięty jeszcze lepiej zabezpiecza jej pozycję, poprzez ciasne zamknięcie i użycie antypoślizgowego materiału, przy jednoczesnym zapewnieniu większej miękkości w celu podniesienia poziomu komfortu.

Szeroka kolekcja adizero

Nawiązując do serii adizero, do kolekcji trafiły również modele: treningowy adizero Boston 10 oraz startowy adizero Prime X. W obu projektanci adidas wykorzystali najlepsze elementy konstrukcji adizero adios Pro 2 takiej jak pianka Lightstrike pro w podeszwie środkowej oraz technologię węglowych pręcików ENERGYRODS. W przypadku modelu Prime X jej sztywna konstrukcja została wydłużona aż do pięty, uniesionej na wysokość 50mm.

Podobnie jak we flagowej startówce adidas podeszwa zewnętrzna obu modeli pokryta jest gumą Continental.

Kolekcję adizero domykają zupełnie nowe kolce Avanti Track Spike zaprojektowane z myślą o najszybszych zawodnikach i zawodniczkach, startujących na największych stadionach i najważniejszych zawodach na dystansie 5 000 m oraz 10 000 m.

Flagowa technologia Energyrods została dostosowana do nawierzchni tartanowej, poprzez zmianę włókna węglowego na szklane – zapewniają sztywność, przy zwiększeniu elastyczności pod kątem biegów na bieżni. Konstrukcja Slinglaunch umiejscowiona w tylnej części buta, zainspirowana modelami wspinaczkowymi, została stworzona z myślą o zamknięciu pięty w bezpiecznej pozycji od pierwszego, do ostatniego kroku.

Już są dostępne

Modele adizero adios Pro 2 i adizero Prime X są dostępne od dzisiaj w limitowanych ilościach na tej stronie internetowej odpowiednio w cenie 899 złotych i 1099 złotych. Wcześniej ruszyła sprzedaż butów adizero Boston. Kosztują 649 złotych.

Tego lata model adizero adios Pro 2 trafi na nogi takich sportowców jak Peres Jepchirchir, Joyciline Jepkosgei, Rhonex Kipruto, Kibiwott Kangie, Stephan Kiprop, Philemon Kiplimo, Amos Kipruto, Bernard Kimeli, Abel Kipchumba, Bethwell Yegon oraz Bravin Kiptoo.

Źródło: adidas