Grad medali dla Polaków na Paralekkoatletycznych Mistrzostwach Europy

Czterdzieści dziewięć medali zdobyli reprezentanci Polski w Paralekkoatletycznych Mistrzostwach Europy w Bydgoszczy. Impreza na stadionie lekkoatletycznym Zawiszy rozpoczęła się we wtorek i zakończyła w sobotę wieczorem.

Sukces Polaków

W mistrzostwach wzięło udział siedmiuset zawodników z 44 krajów. Wśród nich  78-osobowa reprezentacja Polski, która broniła zwycięstwa w klasyfikacji medalowej sprzed trzech lat. W sumie biało-czerwoni piętnaście razy stawali na najwyższym stopniu podium, a ponadto zdobyli dwadzieścia srebrnych i czternaście brązowych medali. W klasyfikacji medalowej dało im to trzecie miejsce – za Rosją i Ukrainą.

– Polscy paralekkoatleci stanęli na wysokości zadania. Uważam, że to trzecie miejsce jest sukcesem. Wiele rekordów życiowych naszych zawodników, którzy szlifują formę na Tokio. Cieszę się, że dostarczyli nam tak wielu wspaniałych wrażeń – mówi Łukasz Szeliga, prezes Polskiego Stowarzyszenia Sportu Niepełnosprawnych Start i Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.

Ostatnia impreza przed Tokio

Zakończone w sobotni wieczór w Bydgoszczy mistrzostwa były największą imprezą w sporcie paraolimpijskim w historii, która została zorganizowana w Polsce. Zawodnicy rywalizowali w osiemdziesięciu sześciu konkurencjach biegowych, dwudziestu skokowych i pięćdziesięciu ośmiu rzutowych.

Bydgoska impreza była największą tego typu w historii mistrzostw Europy dla sportowców z niepełnosprawnościami. Było to główne wydarzenie w sporcie paraolimpijskim na świecie przed igrzyskami olimpijskimi w Tokio.

– Mam nadzieję, że to pierwsza tak duża impreza, ale nie ostatnia. Cieszę się, że udało się doprowadzić do końca to niezwykle trudne organizacyjnie i kosztowne wydarzenie. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji jest imprezy, przede wszystkim Ministerstwu Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, naszemu sponsorowi PKN ORLEN i miastu Bydgoszcz – dodaje Szeliga.

mat. pras.

fot. Bartłomiej Zborowski