Śląski Bieg Bohaterów już w niedzielę

Już 4 lipca biegacze ze Śląska i okolic uczczą wydarzenia Powstań Śląskich w 100. rocznicę III Powstania. Wszystko za sprawą Biegu Bohaterów organizowanego przez fundację Silesia Pro Active we współpracy z Województwem Śląskim.

Zaplanowane na 4 lipca wydarzenie będzie wyjątkowe, bo oprócz dobrej sportowej rywalizacji ma na celu także uświetnienie obchodów upamiętniających setną rocznicę III Powstania Śląskiego. Trasa biegu jest nieprzypadkowa i wyjątkowa aż z trzech powodów.

Po pierwsze, prowadzi ona śladem biegowym Silesia Marathon. Po drugie, bieg symbolicznie połączy dwa miejsca nawiązujące do Powstań Śląskich. Wystartuje on z Alei Wojciecha Korfantego przy pomniku Powstańców Śląskich w Katowicach i poprowadzi do mety w Parku Śląskim usytuowanej na Placu Powstań Śląskich. Po trzecie – bieg zaliczany jest do Triady Biegowej Powstań Śląskich.

‒ Województwo śląskie to region odważnych ludzi. Sto lat temu trzy bohaterskie zrywy mieszkańców zadecydowały o powrocie Śląska do Ojczyzny. Naszym obowiązkiem jest uczczenie poświęcenia, odwagi i patriotyzmu uczestników tych wydarzeń. Maratończycy w trakcie biegu walczą z przeciwnościami, wykazują się determinacją i hartem ducha. Cieszę się, że możemy w ten symboliczny sposób podziękować śląskim powstańcom za ich wkład w niepodległość Polski i to, że możemy żyć w wolnym i bezpiecznym kraju ‒ powiedział Jakub Chełstowski, Marszałek Województwa Śląskiego. ‒ Wydarzenia sportowe są dobrą okazją, by przypominać o historii, tradycji i kulturze, kultywować pamięć o losach naszych przodków i tym, co nas łączy na przestrzeni dziejów. To wyjątkowa lekcja historii, szacunku dla poświęcenia i odwagi, w duchu sportowej rywalizacji i pokonywania własnych barier ‒ dodał.

Wydarzenie wystartuje 4 lipca o godzinie o 16:00 spod pomnika Powstańców Śląskich w Katowicach. Wszyscy uczestnicy Biegu Bohaterów otrzymają wyjątkowe edycje koszulek nawiązujące do 100. rocznicy wybuchu Powstań Śląskich. Na mecie czekać będą również medale, które upamiętnią udział biegaczy w tym wydarzeniu.

Bieżące informacje dotyczące wydarzenia znaleźć można na biegbohaterow.pl

mat pras.