W Poznaniu rozpoczęły się 97. PZLA Mistrzostwa Polski

Zgodnie z programem imprezy pierwszego dnia 97. PZLA Mistrzostw Polski w Poznaniu rozstrzygnięto rywalizację w dwunastu konkurencjach. Triumfowali faworyci. Niektóre finały dostarczyły kibicom wielu emocji. Areną zmagań lekkoatletów jest stadion na Golęcinie.

W konkurencjach biegowych pierwszego dnia zawodów poznaliśmy mistrzów i mistrzynie Polski na 100m, 1500m oraz 3000m z przeszkodami. Najpierw rywalizowali średniodystansowcy. Zarówno wśród pań jak i panów walka o złoto rozstrzygnęła się po zaciętym finiszu. Eliza Megger wyprzedziła prowadzącą jeszcze przed ostatnim wirażem poznaniankę Martynę Galant, brąz wywalczyła Beata Topka.

© Adam Ciereszko

Finał mężczyzn, zgodnie z oczekiwaniami, rozstrzygnęli między sobą Marcin Lewandowski (złoto) i Michał Rozmys (srebro), na trzecim miejscu przybiegł Andrzej Kowalczyk.

Mistrzem Polski w biegu na 100 m został Dominik Kopeć (10.31) o jedną setną sekundy wyprzedzając Przemysława Słowikowskiego, kibiców ucieszył natomiast brąz Mateusza Siudy z OŚ AZS Poznań. Ciekawy był finał pań, w którym aż sześć zawodniczek, łącznie z triumfatorką, osiągnęło rekord życiowy. Wśród pań bezkonkurencyjna była Pia Skrzyszowska (11.22), za nią na podium znalazły się Klaudia Adamek i Paulina Guzowska.

© Adam Ciereszko

Siostry jadą do Tokio

Na minima olimpijskie poznańska publiczność musiała poczekać aż do końca pierwszego dnia zawodów. Zdobyły je startujące w biegu na 3000 m z przeszkodami siostry Aneta i Alicja Konieczek. Ich czasy to odpowiednio 9:25.98 i 9:27.79, jako trzecia na metę przybiegła Kinga Królik. Kolejność panów na tym dystansie: Mikołaj Czeronek, Michał Zieleń, Mateusz Kaczor.

Pierwszego dnia rozgrywano również biegi eliminacyjne na 400 m oraz 400 m przez płotki. Niestety do piątkowego finału nie udało się zakwalifikować gorąco dopingowanej przez poznańską publiczność Patrycji Wyciszkiewicz-Zawadzkiej. Poznaniacy pobiegną za to w finale 400m i 400m przez płotki mężczyzn.

W biegu płaskim awans zapewnili sobie Jakub Krzewina i Tymoteusz Zimny z OŚ AZS Poznań. Nadzieje na piątkowy finał rozbudzili u poznańskich kibiców płotkarze OŚ AZS Poznań Robert Bryliński i Jakub Olejniczak, którzy w eliminacjach uzyskali najlepsze czasy.

Kto najlepszy w konkurencjach technicznych?

W pchnięciu kulą kobiet triumfowała Paulina Guba (18.29), pokonując Klaudię Kardasz i Maję Ślepowrońską. Ze względu na fantastyczne tegoroczne rekordy Polski Marii Andrejczyk i Marcina Krukowskiego szczególnie wyczekiwany przez poznańską publiczność był rzut oszczepem. Andrejczyk nie zbliżyła się na Golęcinie do wyniku ze Splitu, ale pewnie wygrała z Klaudią Regin i Karoliną Bołdysz. Krukowski w swoim konkursie był jedynym zawodnikiem, który przekroczył granicę 80 metrów (83.86) pokonując Cypriana Mrzygłoda i Mateusza Kwaśniewskiego.

© Adam Ciereszko

Emocjonująca okazała się końcówka konkursu trójskoku pań. W piątej kolejce Karolinie Młodawskiej udało się przeskoczyć prowadzącą od początku Adriannę Szóstak. Zawodniczka OŚ AZS Poznań odpowiedziała błyskawicznie i skokiem na odległość 13.92 odzyskała prowadzenie i ostatecznie zapewniła sobie złoto. Trzecie miejsce zajęła Agnieszka Bednarek. W konkursie męskim bezkonkurencyjny był Adrian Świderski ze swoim najlepszym tegorocznym wynikiem (16.38) na podium za nim znaleźli się Filip Sacha i Dawid Krzemiński.

Bez niespodzianek było również w męskiej kuli, gdzie Michał Haratyk (20.81) triumfował przed Jakubem Szyszkowskim i Janem Parolem.

Źródło: poznan2021.pl

fot. Adam Ciereszko