Będzie 13. PKO Poznań Półmaraton. Pobiegną tylko zaszczepieni

Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji ogłosiły dzisiaj, że 17 października w stolicy Wielkopolski odbędzie się 13. PKO Poznań Półmaraton. 4 sierpnia ruszą zapisy, w ramach których zostanie udostępniona pula 5 tysięcy pakietów startowych. W biegu wezmą udział wyłącznie osoby zaszczepione przeciwko COVID-19 pełną dawką. Przepustką na start będzie oficjalny unijny certyfikat szczepienia.

Na tę chwilę czekaliśmy prawie dwa lata. Na poznańskie ulice po długiej przerwie ruszą fani długodystansowego biegania.

– Jesień wszystkim biegaczom w Poznaniu kojarzy się z maratonem. Tym razem, nietypowo, chcemy zaproponować zawodnikom przebiegnięcie połowy królewskiego dystansu – mówi Łukasz Miadziołko, dyrektor 13. PKO Poznań Półmaratonu. – To najbezpieczniejsza możliwość do przeprowadzenia w warunkach pandemii. Organizując bieg wprowadzimy także szereg innych środków ostrożności – dodaje.

Start i meta wracają na Międzynarodowe Targi Poznańskie. Organizatorzy wciąż pracują nad wytyczeniem trasy i zapowiadają, że wkrótce ją przedstawią.

Pobiegną tylko zaszczepieni

Fizycznie na wspólnym dla 5 tysięcy biegaczy starcie będą mogły stanąć wyłącznie osoby zaszczepione pełną dawką szczepionki przeciwko wirusowi Sars-Cov-2, które dobrowolnie okażą organizatorowi oficjalny unijny certyfikat szczepienia. POSiR podkreśla, że brak okazania certyfikatu uniemożliwi wydanie odbioru pakietu startowego, tym samym uczestnictwo w 13. PKO Poznań Półmaratonie.

Równolegle ze stacjonarnym półmaratonem organizatorzy zapraszają do udziału w biegu wirtualnym, który zostanie przeprowadzony w dniach 11-17 października. Jego uczestnicy sami wybiorą trasę o długości 21,097km i będą pokonywać ją indywidualnie korzystając ze specjalnie przygotowanej aplikacji mobilnej.

Druga formuła dostępna jest zarówno dla osób zaszczepionych i niezaszczepionych. W obu przypadkach zawodnicy otrzymają pakiety startowe, a ich wyniki trafią na oficjalną listę 13. PKO Poznań Półmaratonu.

Po ile pakiety?

Do 20 września opłata startowa za udział w 13. PKO Poznań Półmaratonie wersji tradycyjnej wynosić będzie 95 złotych. Po 21 września wzrośnie o 25 złotych, a spóźnialscy kupujący pakiet w Biurze Zawodów w dniach 15 i 16 października będą musieli zapłacić 150 złotych.  Zapisy prowadzone będą na tej stronie internetowej. 

17 października Biuro Zawodów będzie nieczynne i nie będzie możliwości zapisu jak również odbioru pakietu startowego.

Co z 21. PKO Poznań Maratonem?

Decyzja o organizacji 13. PKO Poznań Półmaratonu oznacza, że 2021 roku nie odbędzie się w Poznaniu bieg na pełnym dystansie maratońskim.

– Mamy nadzieję, że 42 195 m powróci do naszego miasta niebawem. Wszystkie osoby, które uiściły opłatę na 21. PKO Poznań Maraton i przeniosły kwotę na poczet przyszłych imprez organizowanych przez POSiR, otrzymają zwrot wpłaconych środków po 10 sierpnia 2021r. Rejestrując się na 13. PKO Poznań Półmaraton będzie trzeba dokonać ponownej wpłaty – informują organizatorzy w komunikacie.

Źródło: POSiR

fot. Adam Ciereszko