Na czym polega funkcja Garmin Coach?

Wybór planu treningowego dopasowanego do naszych potrzeb bywa uciążliwy i czasochłonny – należy wziąć pod uwagę dystans, cel i poziom wytrenowania. Funkcja Garmin Coach kompleksowo analizuje dane o kondycji i dostosowuje zadania treningowe do możliwości i celu biegacza.  Ich autorami są uznani eksperci w biegowym świecie Jeff Galloway, Greg McMillan i Amy Parkerson-Mitchell.

Plany treningowe Garmin Coach na platformie Garmin Connect znajdą zarówno zawodnicy, którzy chcą wystartować w swoim pierwszym biegu,  jak i starzy wyjadacze, którzy mają ochotę wykręcić nowy rekord życiowy. Najszybsze plany pomagają przygotować się do ukończenia 5 km w 20 minut  czy półmaratonu z czasem 1:32.

Plan na rekord

Po wybraniu dystansu (5 km, 10 km lub półmaraton) i celu użytkownik zegarka Garmin otrzymuje spersonalizowany plan treningowy, dostosowany do wybranych dni treningowych i daty startu. Plan automatycznie synchronizuje się z zegarkiem, który przeprowadza biegacza przez wszystkie zadania treningowe. Dobrze sprawdzi się na przykład zegarek biegowy Forerunner 55. Ten łatwy w obsłudze sprzęt usatysfakcjonuje zarówno zupełnie początkujących biegaczy, jak i tych, którzy swoje pierwsze kilometry mają już dawno za sobą.  

Plany treningowe Garmin Coach są adaptacyjne, co oznacza, że zmieniają się w zależności od osiągnięć użytkownika. Na podstawie danych z przebytych treningów, dostępne są także oceny pewności zrealizowania celu, dzięki czemu wiadomo, czy trenujemy wystarczająco dobrze, aby przygotować się do wyścigu. Co więcej, Garmin Coach motywuje użytkownika podczas biegu, a także rozlicza go z osiągniętych wyników.

Najlepsi trenerzy

Poniżej znajdują się opisy ekspertów, spośród których można wybrać trenera najbardziej dopasowanego do biegowych potrzeb.

Trener Jeff Galloway, olimpijczyk i autor bestsellerów. To właśnie on stworzył słynną metodę  run-walk-run, za pomocą której chce zapobiegać kontuzjom i zmęczeniu podczas treningów. Wierzy, że łącząc bieganie i chodzenie, można osiągnąć swoje cele dotyczące dystansu i tempa. Jest też inspirującym mówcą w dziedzinie biegania i fitnessu, więc użytkownicy Garmin nie muszą martwić się o brak motywacji w trakcie treningu.

Trener Greg McMillan, fizjolog i trener biegania online. Tworzy swoje plany dla osób, które chcą pokonywać dystanse biegiem ciągłym lub łącząc bieg z marszem. Ma doświadczenie w prowadzeniu treningów dla wszystkich typów biegaczy – od tych, którzy chcą po prostu wziąć udział w biegu, po tych walczących o pierwsze miejsce. Jako twórca „McMillan Training Calculator” skupia się na powiązaniach między fizjologią a przewidywaniem wydajności, aby pomóc w tworzeniu planów treningowych opartych na tempie.

Trenerka Amy Parkerson-Mitchell, fizjoterapeutka i ekspertka w temacie biegania. Hołduje holistycznemu podejściu do treningów. Jej zdaniem należy stopniowo dążyć do osiągnięcia docelowego dystansu biegowego, kładąc nacisk także  na treningi przekrojowe. Pozwala to stworzyć dobrą bazę siłową i kondycyjną, która pomaga poprawić jakość biegu. Amy Parkerson-Mitchell jest również licencjonowaną fizjoterapeutką i specjalizuje się  w zapobieganiu oraz leczeniu urazów związanych z bieganiem.

Po wybraniu trenera, użytkownik może obejrzeć filmy z jego poradami oraz zapoznać się z artykułami na temat odżywiania, budowania formy i innych wskazówek. Założenia treningowe każdego z trenerów różnią się od siebie, dlatego warto dokładnie zapoznać się z metodami danego eksperta, aby przekonać się, czy spełni on nasze oczekiwania.

Źródło: Garmin