Maraton w Kapsztadzie dołączy do elitarnego cyklu Abbott World Marathon Majors?

Sanlam Cape Town Marathon został oficjalnie potwierdzony jako kandydat do dołączenia do prestiżowego cyklu Abbott World Marathon Majors, który obecnie tworzą imprezy w Tokio, Bostonie, Londynie, Berlinie, Chicago i Nowym Jorku. Południowoafrykański maraton zadebiutuje w serii zawodów w 2025 roku, jeśli przez najbliższe trzy lata organizatorzy spełnią określone kryteria.

Kapsztad to miasto portowe na krańcu południowo-zachodniego wybrzeża RPA, nad którym góruje znana na całym świecie Góra Stołowa. Uznane jako jedno z najpiękniejszych miast na świecie i najpopularniejszych miejsc turystycznych – słynie z wyjątkowego piękna przyrody, rozległych widoków i plaż.

Zawsze wierzyliśmy, że Sanlam Cape Town Marathon może być pierwszą w Afryce imprezą w cyklu Abbott World Marathon Major  – powiedział Francois Pienaar, szef Sanlam Cape Town Marathon. – Osiągnięcie tego statusu byłoby ogromnym impulsem dla miasta, kraju i kontynentu. Afryka jest domem dla najlepszych maratończyków na świecie i mamy nadzieję, że w nadchodzących latach będą mieli okazję przebiec Abbott World Marathon Major na własnym terenie – dodał.

Rysą na wizerunku Kapsztadu jest przestępczość. Jak podał Instytut Studiów Wschodnich, stolica RPA w 2018 roku znalazła się na 11. miejscu listy 50 najbardziej niebezpiecznych miast świata. Popełniono tam wówczas aż 2 868 morderstw.

Dużo mniejszy niż reszta

Pod względem frekwencji Maraton Kapsztadzki ciężko dzisiaj porównać z pozostałymi biegami z cyklu Abbott World Marathon Majors. W 2019 roku zawody ukończyło nieco ponad 9,5 tysiąca osób, co przy 40-50 tysięcznych biegach w serii WMM wygląda mało imponująco. W 2020 roku impreza została odwołana z powodu pandemii COVID-19. W tym roku Sanlam Cape Town Marathon zaplanowany jest na 17 października.

Maraton w Kapsztadzie to stosunkowo młoda impreza. Odbywa się od 2007 roku na trasie, która oferuje spektakularne widoki na ocean i góry. Biegacze po drodze mijają m.in. ratusz, w którym Nelson Mandela wygłosił swoje pierwsze publiczne przemówienie jako wolny człowiek w 1990 roku.

Rekord trasy biegu padł w 2018 roku. Wynosi 2:08:31 i ustanowił go reprezentant gospodarzy Stephen Mokoka. Wśród kobiet najszybciej trasę pokonała Kenijka Celestine Chepchirchir. W 2019 roku uzyskała wynik 2:26:44.

Od 2014 do 2016 roku maraton w Kapsztadzie posiadał status World Athletics Silver Label, od 2017 roku jako jedyny bieg na kontynencie afrykańskim legitymuje się odznaką World Athletics Gold Label.

Od ośmiu lat tytularnym sponsorem imprezy jest Sanlam, największa firma ubezpieczeniowa w Afryce notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Johannesburgu.

Chengdu w grze, Singapur zrezygnował

Oprócz Sanlam Cape Town Marathon innym kandydatem do Abbott World Marathon Majors jest chiński Chengdu Marathon. Z ubiegania się o miejsce w cyklu niedawno wycofał się maraton w Singapurze.

Kluczowym założeniem Abbott World Marathon Majors, obok elitarnej serii w której startują najlepsi biegacze na świecie, jest program Six Star.  W jego ramach biegacze-amatorzy starają się ukończyć wszystkie sześć maratonów wchodzących w skład cyklu, aby otrzymać specjalny medal Six Star Finisher. Jak wynika z danych na stronie Abbott World Marathon Majors dotychczas takim osiągnięciem pochwalić może się 6641 zawodników, w tym 64 Polaków.

Źródło: Abbott World Marathon Majors, red

fot. Tobias Reich, Unsplash