Jesień za pasem. Jakie wybrać buty do biegania i odzież treningową?

Nie ma złej pogody, jest tylko źle dobrana odzież treningowa i buty do biegania – mawiają doświadczeni biegacze. Pozostaje jednak pytanie, na jaki sprzęt się zdecydować, aby uprawianie sportu było wygodne i komfortowe?

Pod względem ubioru wiosna i lato są raczej mało wymagające. Wystarczą spodenki, koszulka i buty do biegania, aby wyjść z domu i zrobić kilka kilometrów. Trzeba tylko dobrze przemyśleć porę treningu, bo słońce potrafi dać się we znaki! Tak czy inaczej powinniśmy wybierać odzież sportową wykonaną z oddychających technicznych materiałów, które odprowadzają pot i wilgoć na zewnątrz.

Unikaj bawełny

Ta sama zasada obowiązuje przy wyborze odzieży treningowej na jesienne i zimowe bieganie. Powinniśmy ubierać się „na cebulkę”, a zatem musimy za wszelką cenę unikać takich materiałów jak np. bawełna. Nie przepuszcza wilgoci, dlatego nie należy zakładać na taką koszulkę dodatkowych warstw odzieży. Bawełna sprawdzi się za to idealnie po treningu, ponieważ znakomicie ogrzeje ciało i zapewni komfort.

Od czego zacząć przygotowania do biegania zimą i jesienią? Odpowiemy przewrotnie – od sprawdzenia pogody na zewnątrz. Ale nie tylko na termometrze. Wyznacznikiem powinna być dla nas temperatura odczuwalna. Warto zatem zerknąć za okno, zobaczyć jak mocno wieje wiatr, czy pada deszcz, czy jest wilgotno czy sucho. Wszystkie te informacje musimy wziąć pod uwagę kompletując ekwipunek na jesienne i zimowe bieganie. Teraz jest najlepszy moment, aby zaopatrzyć się w nowe buty do biegania i odzież treningową. W sklepie SportStyleStory z kodem Autumn25 można kupić odzież sportową i modele butów najlepszych marek z 25% rabatem.

fot. Arek Adeoye/unsplash

Jak ubrać się na trening?

Na pewno większym błędem jest wybrać zbyt dużą liczbę warstw niż za małą. Obowiązuje zasada, że po wyjściu z domu powinno być nam chłodno. Pamiętajmy, że biegnąc szybko się rozgrzejemy! Wystarczy kilometr czy dwa i od razu inaczej odczuwamy chłód, wiatr i deszcz. Ile warstw należy zakładać? Są różne szkoły, ale wydaje się, że optymalna liczba to trzy. Pierwszą warstwę, najbliższą ciału powinna stanowić podstawowa, przylegająca koszulka techniczna z długim rękawem. Następnie bluza biegowa z kapturem lub bez i wreszcie kurtka biegowa lub wiatrówka, która może okazać się pomocna np. gdy wiatr będzie dmuchał mocniej lub gdy będzie padał deszcz.

Buty jak opony?

A co z butami? Czy podobnie jak opony w samochodach trzeba wymieniać buty sportowe w cyklu wiosna-zima? Niekoniecznie! Dobrej jakości buty treningowe świetnie sprawdzą się cały rok. Trzeba tylko zadbać o to, aby miały solidną podeszwę, która zapewni przyczepność w każdych warunkach. Trenowanie w deszczu, po lodzie czy w śniegu to poważny test nie tylko dla biegacza, ale i sprzętu. Na pewno warto mieć w swojej szafie więcej niż jedną parę butów sportowych, choćby na wypadek, gdyby przemokły. Solidne buty do biegania marki Under Armour można kupić np. w sklepie SportStyleStory.  Braki sprzętowe nie powinny być w żadnym razie wymówką do rezygnacji z treningów.

Artykuł sponsorowany

fot. Nathalie Desiree Unsplash