Robert Karaś z rekordem świata na dystansie pięciokrotnego Ironmana

Robert Karaś został nowym rekordzistą świata w Ultra Triathlonie na dystansie pięciokrotnego Ironmana. Polak wziął udział w zawodach w Meksyku, gdzie pokonał dystans liczący ponad 1000 km i pobił dotychczasowy rekord świata z czasem 67:58:01.

Zawody w okolicach meksykańskiego León rozpoczęły się w sobotę 18 września. Triathlonista zmierzył się z 19 km pływania, 900 km jazdy na rowerze oraz 211 km biegania.

Karaś przekroczył metę dziś i z czasem 67:58:01 pokonał dystans pięciokrotnego Ironmana, pobijając rekord świata o 4 godziny i 41 minut. Zdeklasował tym samym Richarda Junga, do którego należał dotychczasowy rekord świata na tym dystansie (72:39:42).

Przyjechał po rekord

– Przyjechałem do Meksyku z celem pobicia rekordu świata. Plan został wykonany. To była walka z czasem, tutejszymi warunkami klimatycznymi i jak zawsze z samym sobą. Nie miałem zbyt wiele czasu na aklimatyzację w Meksyku, więc tym bardziej cieszę się z osiągniętego wyniku. Przede mną czas na stawianie sobie kolejnych wyzwań sportowych – mówi na gorąco Robert Karaś.

– To było piekło. Nie da się tego porównać do żadnego innego biegu. Było 100 razy gorzej niż kiedykolwiek indziej – powiedział po zawodach nowy rekordzista świata.

Zawody DecaUltriTri odbywają się od 2014 roku i są jedną z największych tego typu imprez sportowych Meksyku. Poza wyczerpującym dystansem, zawodnicy z różnych części świata zmagają się tutaj z trudnymi warunkami klimatycznymi i terenowymi.

Rywalizacja odbywa się na wysokości blisko 2 000 m n.p.m., co jest kolejnym wyzwaniem dla organizmu, który musi poradzić sobie z obniżonym ciśnieniem parcjalnym tlenu. Sportowcy, którzy tak jak Karaś, na co dzień trenują w warunkach klimatu umiarkowanego, na nizinach, muszą się odpowiednio przygotować i zaadaptować.

Rywalizacja na takim dystansie okupiona jest skrajnym wycieńczeniem organizmu i kontuzjami. Robert Karaś m.in. skręcił kostkę i doznał wielu otarć. Podczas rywalizacji musiał dodatkowo uważać na niezabezpieczoną trasę, po której błąkały się agresywne psy.

Człowiek z żelaza

To kolejny duży sukces polskiego ultratriathlonisty. Karaś jest zdobywcą tytułu mistrza świata m.in. w podwójnym Ironmanie w latach 2017 i 2019. W 2018 roku ustanowił rekord świata na dystansie potrójnego Ironmana.

Od 2019 roku Robert Karaś jest ambasadorem hiszpańskiej marki motoryzacyjnej CUPRA. Promuje również markę Olimp Sport Nutrition.

Źródło: CUPRA, Olimp Sport Nutrition

fot. Rajmund Nafalski