Senbere Teferi i Agnes Tirop z rekordami świata na 5 i 10 kilometrów

Aż dwa rekordy świata w biegach kobiet padły dzisiaj podczas imprezy adizero Road To Records w Herzogenaurach w Niemczech. Pierwszy z nich padł łupem Kenijki Agnes Tirop, która pokonała 10km w 30:01, a drugi Etiopki Senbere Teferi na dystansie 5km (14:29). W zawodach wzięli udział wyłącznie sportowcy sponsorowani przez markę adidas.

Miejsce na dzisiejsze zawody zostało wybrane nieprzypadkowo. Właśnie w Herzogenaurach mieści się siedziba firmy adidas, która wykorzystała formułę biegu elity do pokazania światu nowych butów z kolekcji adizero stworzonej do szybkiego biegania.

W programie imprezy adizero: Road to Records znajdowały się biegi na trzech dystansach – 5km, 10km i półmaratonu. Zaproszenie do rywalizacji otrzymali wyłącznie elitarni zawodnicy wspierani przez niemiecką markę. Wśród nich znalazło się kilka głośnych nazwisk m.in. rekordzista świata na 10km Kenijczyk Rhonex Kipruto. Okazało się jednak, że dzisiaj w roli głównej wystąpiły kobiety.

Niesamowita Tirop

Pierwszoplanową rolę w biegu na 5km odegrała Agnes Tirop, brązowa medalistka mistrzostw świata na dystansie 10 000m z Londynu i  Ad-Dauha. W sierpniu ta zawodniczka musiała obejść się smakiem w Tokio. Medal w finale biegu na 5000m był blisko, ale wynik 14:39,62 dał jej tylko czwarte miejsce.

© Alexander Hassenstein/Getty Images for adidas

Dzisiaj w Herzogenaurach kroku Kenijce dotrzymać była w stanie tylko jej rodaczka, Sheila Chepkirui. Półmetek osiągnęły po 15 minutach od wystrzału startera. Przez kolejne trzy kilometry biegły ramię w ramię, ale na około dwa kilometry przed metą 26-latka podkręciła tempo i zdołała uciec swojej koleżance.

Na 9km zegar pokazywał 27:07 i już było prawie pewne, że Tirop poprawi wynoszący 30:29 dotychczasowy liczący już 19 lat rekord świata Marokanki Asmae Leghzaoui. Kenijka biegła jak natchniona. Ostatni kilometr pokonała w tempie 2:54 i wpadła na metę z wynikiem 30:01.

Druga finiszowała Sheila Chepkirui z czasem 30:17, również lepszym niż wynik, który do tej pory otwierał światowe tabele. Trzecia była Kenijka Nancy Jelagat z rezultatem 30:50.

– Jestem bardzo szczęśliwa, że pobiłam rekord świata – powiedziała Agnes Tirop na mecie. – Czułam, że tempo było dobre, a Sheila bardzo mi pomagała. Trasa też była bardzo szybka – dodała.

Świeżo upieczona rekordzistka w Herzogenaurach startowała w butach adizero adios Pro.

Najszybsze kobiece 5km w historii

Senbere Teferi, srebrna medalistka mistrzostw świata na 5000m z 2015 roku w grupie pokonała tylko pierwszy kilometr. Tempo wtedy wynosiło 3 minuty. Etiopka szybko zorientowała się, że musi przyspieszyć, jeśli chce pobić rekord świata.

Podkręciła tempo i na drugim kilometrze zegar pokazał już 2:49. Na trzeci kilometr Teferi dotarła w czasie 8:43 i miała wtedy 8 sekund przewagi na resztą zawodniczek. 26-latka wcale nie zwalniała tempa. Na czwartym kilometrze zameldowała się z wynikiem 12:07, a ostatni kilometr pokonała w 2:52 i ostatecznie przekroczyła metę z wynikiem 14:29.

© Alexander Hassenstein/Getty Images for adidas

Kolejne miejsca na podium zajęły również biegaczki z Etiopii. Druga z czasem 14:54 była Melknat Wudu, dwukrotna medalistka mistrzostw świata do lat 20, a trzecia kolejna z Etiopek Nigisti Haftu.

Warto podkreślić, że wynik 14:29 to najlepszy czas na 5km uzyskany kiedykolwiek przez kobietę. Teferi pobiegła o 15 sekund szybciej niż Kenijka Beatrice Chepkoech, do której do dzisiaj należał rekord świata w biegu kobiet (14:44). Była szybsza o 14 sekund również od Holenderki Sifan Hassan, autorki rekordu w biegu mieszanym i 3 sekundy od Kenijki Joyciline Jepkosgei, która pokonała 5km w 14:32, zanim ten dystans stał się oficjalnym rekordem świata.

– Po igrzyskach olimpijskich wiedziałam, że jestem gotowa pobić ten rekord świata – powiedziała na mecie Senbere Teferi, która w Tokio w finale biegu na 5000m z czasem 14:45,11 zajęła szóste miejsce.

Etiopka ścigała się dzisiaj w Niemczech w butach adizero Takumi Sen 8, które na rynku zadebiutują 1 grudnia 2021 roku.

© Alexander Hassenstein/Getty Images for adidas

W innych dzisiejszych biegach rekordzista świata Rhonex Kipruto wygrał na 10 km mężczyzn z czasem 26:43, trzecim najszybszym rezultatem w historii lekkiej atletyki. Drugi z wynikiem 26:56 był mistrz świata U20 Tadese Worku. Etiopczyk przy okazji ustanowił rekord kraju w swojej kategorii wiekowej.

Bieg na 5km mężczyzn niespodziewanie zwyciężył Jacob Krop, który pokonał faworyzowanego Muktara Edrisa z Etiopii. Kenijczyk uzyskał rekord życiowy 13:06.

Półmaraton wygrał Kenijczyk Abel Kipchumba, który finiszował z wynikiem 58:48. Kolejne miejsce zajął jego rodak Alexander Mutiso Munyao (59:20). Wśród kobiet najlepsza okazała się Brenda Jepleting z Kenii, która dotarła do mety w czasie 1:06:52.

Pokaz siły adidas

Dzisiejsze zawody w Herzogenaurach były pokazem siły firmy adidas. Wzięli w nich udział wyłącznie sportowcy sponsorowani przez niemiecką markę. Biegali w dwóch modelach z najnowszej kolekcji adizero. Pierwszy z nich to adizero adios Pro 2, który już można kupić w Polsce. Drugi z nich, adizero Takumi Sen 8 został przedstawiony dzisiaj po raz pierwszy. To but specjalnie zaprojektowany z myślą o ściganiu się na krótszych i średnich dystansach.

Źródło: World Athletics, red

Foto w nagłówku: Alexander Hassenstein/Getty Images for adidas