Maria Żodzik wskoczyła do reprezentacji Polski na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu

Skoczkini wzwyż Maria Żodzik otrzymała z międzynarodowej federacji lekkoatletycznej World Athletics zgodę na reprezentowanie od 20 czerwca barw Polski. – Bardzo czekałam na tę decyzję, teraz czas na dobry trening ukierunkowany na start w Paryżu – zapowiada zawodniczka białostockiego Podlasia i ambasadorka polskiej marki 4F.

Maria Żodzik od dłuższego czasu mieszka i trenuje w Białymstoku. Posiada polskie korzenie, a w marcu bieżącego roku prezydent Andrzej Duda nadał jej obywatelstwo. Decyzja Nationality Review Panel – niezależnego ciała światowej federacji lekkoatletycznej – sprzed kilku dni otwiera Żodzik drogę do reprezentowania naszego kraju na arenie międzynarodowej.

fot. Tomasz Kasjaniuk

Żodzik w biało-czerwonych barwach

Międzynarodowy Komitet Olimpijski uznał już tę decyzję, a to oznacza, że Żodzik będzie mogła wystartować w stroju reprezentacji Polski na igrzyskach w Paryżu.

Jestem podekscytowana decyzją World Athletics. Bardzo na nią czekałam. Cieszę się, że wszystko tak się skończyło i już oficjalnie mogę reprezentować Polskę na arenie międzynarodowej. Przede mną teraz nowe sportowe wyzwania. Czas na dobry trening ukierunkowany na start w Paryżu – zapowiada Maria Żodzik.

Jak podkreśla szkoleniowiec zawodniczki Robert Nazarkiewicz przed jego podopieczną teraz czas spokojnych przygotowań do igrzysk. Reprezentantka białostockiego Podlasia już w sezonie halowym wypełniła minimum olimpijskie i teraz może skoncentrować się na dobrym treningu.

Od czasu uzyskania polskiego obywatelstwa Maria bardzo niecierpliwie czekała na decyzję światowych władz lekkiej atletyki dopuszczającą ją do startów międzynarodowych dla naszego kraju. Wierzę, że teraz ten trening będzie w jej wykonaniu jeszcze bardziej efektywny, a to przyniesie wysokie skakanie na igrzyskach. Maria ma już minimum, więc możemy spokojnie przygotowywać się do kolejnych startów – mówi trener Robert Nazarkiewicz.

Reprezentująca KS Podlasie Białystok Maria Żodzik legitymuje się rekordem życiowym w skoku wzwyż na poziomie 1.97. W historii polskiej lekkoatletyki wyżej skakały jednie Kamila Lićwinko (rekord kraju 2.02) i Justyna Kasprzycka (1.99). Oba wyniki padły odpowiednio w 2015 i 2014 roku.

Źródło: PZLA, red

fot. w nagłówku Tomasz Kasjaniuk