Za tydzień w Warszawie wielkie sportowe święto. Ponad 10 tysięcy biegaczy już szykuje się do startu

W sobotę, 26 września na ulice stolicy wyruszą uczestnicy 43. Maratonu Warszawskiego i 15. Półmaratonu Warszawskiego. Tego samego dnia odbędą się również biegi towarzyszące – Bridgestone Sztafeta Maratońska oraz New Balance Bieg na Piątkę. Będzie to jedna z największych tegorocznych imprez sportowych w Polsce, a na pierwszy wystrzał startera czeka łącznie ponad 10 tysięcy biegaczy. Organizatorzy informują, że na wszystkie dystanse wciąż są wolne miejsca. 

Zapisy na biegi sztafetowe potrwają do 19 września, a na bieg na „piątkę” z puli 2 tysięcy miejsc pozostało dostępnych około 500 pakietów startowych. Zgłoszenia przyjmowane są na tej stronie internetowej. 

Wielkie bieganie w stolicy – maraton i półmaraton jednego dnia

26 września Warszawa przywita biegaczy z podwójną mocą, a w samym jej sercu znajdą się zawodnicy biegnący zarówno w 43. Maratonie Warszawskim jak i 15. Półmaratonie Warszawskim. W tym roku wyjątkowo uczestnicy tych dwóch biegów spotkają się tego samego dnia na wspólnej trasie.

– Połączenie tras maratonu i półmaratonu to z pewnością historyczne wydarzenie. Jednak tego dnia każdy uczestnik znajdzie odpowiedni dystans dla siebie, bez względu na staż i poziom umiejętności, wszyscy chętni mogą bowiem spróbować swoich sił również w biegach towarzyszących – sztafecie maratońskiej oraz biegu na 5 kilometrów. Na zawodników czekają szybkie, obfitujące w walory turystyczne trasy, wokół których liczymy na obecność kibiców. Przed nami prawdziwe święto biegania i wielkie emocje. Wspólnie zapiszemy kolejną piękną i wyjątkową kartę historii – mówi Marek Tronina, prezes Fundacji „Maraton Warszawski”.

Zawodnicy biegnący na królewskim dystansie wyruszą z ulicy Konwiktorskiej na warszawskim Muranowie, następnie przeniosą się na praską stronę Wisły, by Mostem Świętokrzyskim, przez Park Agrykola wrócić na Śródmieście. Uczestnicy 15. Półmaratonu Warszawskiego wystartują z ul. Moliera, następnie biegacze dołączą do maratończyków na Krakowskim Przedmieściu i razem z nimi pobiegną w kierunku mety. Ta zlokalizowana będzie w tym roku na Wybrzeżu Gdańskim, na wysokości Multimedialnego Parku Fontann.

Maraton Warszawski to symbol niezłomności i sportowej tradycji, impreza z duszą, która na stałe wpisała się w historię stolicy. Bieg odbywa się nieprzerwanie od 1979 roku.  Są zawodnicy, którzy brali udział we wszystkich dotychczas rozegranych 42 edycjach, a samo wydarzenie przetrwało m.in. okres stanu wojennego. Z kolei Półmaraton Warszawski to jeden z największych biegów ulicznych w Polsce, w 2015 roku wystartowało w nim prawie 13 tysięcy biegaczy. Obie imprezy to uznane marki międzynarodowe. Rokrocznie na maraton i półmaraton przyjeżdża do Warszawy około 1000 obcokrajowców z najdalszych zakątków świata.

Pomaganie przez bieganie

Maraton Warszawski to także ważne wydarzenie społeczne. Imprezie towarzyszy największa w biegowym środowisku akcja charytatywna #BiegamDobrze, w ramach której od 2015 roku zebrano już ponad 5 milionów złotych na cele dobroczynne. W ramach zapisów zawodnicy mogą wybrać jedną z dziesięciu organizacji pozarządowych i założyć swoją wirtualną zbiórkę, zachęcając bliskich i znajomych do wpłat na szczytny cel. Nie inaczej jest również w tym roku. Biegacze zebrali wspólnie już blisko 700 tysięcy złotych, a zbiórki wciąż trwają.

Źródło: Fundacja Maraton Warszawski