1MILA 2021 za nami. Była lekka, atletyczna i dobroczynna!

Za nami 1MILA – mityng lekki i atletyczny, największa stadionowa impreza biegowa dla amatorów. W dwa słoneczne, wrześniowe weekendy, 11 września w Warszawie i 26 września w Poznaniu, swoich sił na bieżni spróbowało prawie 3 tysiące osób! Uczestnicy zafundowali też solidne, charytatywne wsparcie młodym sportowcom, stypendystom Programu „Wybiegaj w Przyszłość”.

W tym roku na mityngu 1MILI do wyboru były aż cztery konkurencje: 1 Mila (1609m – w randze Amatorskich Mistrzostw Polski/Poznania w biegu na milę), Lekka Piątka (5km), Sztafety 4x400m oraz Kinder Joy of moving Biegi Dzieci (100m, 400m i 800m). Każdy, niezależnie od wieku czy biegowego zaawansowania, mógł poczuć jak zawodowiec. Każdy otrzymywał imienny numer startowy, był imiennie wyczytywany na start, każdy też mógł spotkać na starcie gwiazdy sportu i na własnej skórze poczuć dreszcz wywołany gromkim stadionowym dopingiem kibiców.

– Jestem Ambasadorem 1MILI od pierwszej edycji i ogromnie się cieszę, patrząc jak ta impreza się rozwija – mówi Marcin Lewandowski, wybitny średniodystansowiec i rekordzista Polski w biegu na milę. – Amatorzy potrzebują takich biegów jako odskocznię od zawodów ulicznych i dobrą motywację do pracy nad szybkością. A polska lekkoatletyka z kolei potrzebuje przyciągać amatorów, w szczególności młode pokolenia – to przecież nasi przyszli Mistrzowie! To fantastyczne, że jest taka impreza jak 1MLA i przyciąga tak wielu biegaczy – podkreśla Olimpijczyk.

Pobiegli i pomogli!

– Prawie 3 tysiące osób na listach startowych naszych mityngów pokazuje, że naprawdę udaje nam się przekonać amatorów do biegania na bieżni – mówi Ada Smokowska, Dyrektorka 1MILi i założycielka Fundacji Zdrowy Ruch, współorganizującej imprezę. – Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz naszych Partnerów udało nam się zbudować imprezę na miarę prawdziwego mityngu lekkoatletycznego – ale dla całej rodziny! Bardzo nas cieszy taka frekwencja w Warszawie i Poznaniu. Drugim powodem do radości jest charytatywne zaangażowanie naszych uczestników – dodaje.

Pakiety startowe na tegoroczną edycję 1MILI można było kupić w wariancie charytatywnym. Zawierały one cegiełkę wysokości 10zł w całości przeznaczaną na Program Stypendialny „Wybiegaj w Przyszłość” Fundacji Zdrowy Ruch, dedykowany młodym, zdolnym sportowcom znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej.

– Aż 49% wszystkich uczestników wybrało tę opcję!  W tym miejscu muszę wspomnieć też o zaangażowaniu biegaczy podczas naszej wirtualnej Charytatywnej 1MILI, która odbyła się na wiosnę. Tam bawiło się z nami 2,8 tysiąca osób. Łącznie, dzięki zaangażowaniu uczestników naszych tegorocznych imprez, udało nam się przekazać na Program Stypendialny „Wybiegaj w Przyszłość” ponad 24 tysiące złotych! – podsumowuje Smokowska.

Amatorskie Mistrzostwa w otoczeniu mistrzów

Wyjątkową atrakcją mityngu 1MILI jest możliwość spotkania gwiazd świata sportu. Na imprezach obecni byli oczywiście Ambasadorowie projektu: wybitni lekkoatleci, Joanna Jóźwik i Marcin Lewandowski oraz popularny bloger biegowy, Bartosz Olszewski. Swoich sił na bieżni spróbowali także m.in. Agnieszka Kobus-Zawojska – wioślarka i złota medalistka olimpijska, Aida Bella – mistrzyni Polski w łyżwiarstwie szybkim, obecnie dyrektor Biura Rzecznika Prasowego Totalizatora Sportowego, siatkarz Łukasz Kadziewicz, piłkarz Jakub Wawrzyniak czy popularny dziennikarz i prezenter telewizyjny, Maciej Kurzajewski.

W ramach imprez rozegrane zostały Amatorskie Mistrzostwa Polski oraz Poznania w biegu na milę. Amatorskim Mistrzem Polski został Wojciech Karwowski (Team Kopeć), który z dystansem 1 mili rozprawił się w czasie 4:28.31. Wśród kobiet (amatorek) najszybsza za była Magdalena Kraszpulska (adidas Runners Warsaw) z wynikiem 05:47.32. W Poznaniu natomiast triumfowali Kostiantyn Pyshniak z Koszalina, uzyskując czas 04:30.70 oraz Hanna Jaraszkiewicz z czasem 05:30.30.

Nie tylko bieganie

1MILA to wydarzenie całodzienne. Poza konkurencjami biegowymi, dla biegaczy i kibiców przygotowane były liczne atrakcje. Obok stadionu stanęła strefa expo, foodtrucki, sportowe miasteczko dla dzieci Kinder Joy of moving i showroom Garmina z możliwością przetestowania najnowszych zegarków sportowych. W Warszawie można było zwiedzać mobilne Muzeum Totalizatora Sportowego, a w Poznaniu bawić się w strefie Fundacji Pho3nix. W trakcie imprez odbywała się także Milowa Akademia Biegowa, czyli cykl spotkań z gwiazdami i ekspertami z różnych dziedzin sportu.

1MILA już zapowiada przyszłoroczną warszawską edycję imprezy na weekend 4-5 czerwca 2022. Kto jest chętny na sprawdzenie swoich sił na bieżni?

Źródło: 1MILA, fot. 1MILA.pl