Czy bieganie maratonów jest takie trudne?

Wszyscy kibice czekają na największe wydarzenie sportowe na świecie. Nie przepuszczą okazji, aby zobaczyć to co interesuje ich najbardziej. Na stronie można się w szybki i łatwy sposób dowiedzieć, kiedy mają być gotowi na wspaniałe emocje, a przy okazji mogą sprawdzić czy dadzą radę zobaczyć wszystko według planu.

Niezależnie od uprawianego sportu, należy się odpowiednio przygotować. Forma sama się nie zrobi, jak mówi słynne hasło. Niestety taka jest prawda. Bieganie to sport, który nie pasuje każdemu. Jedni zaczynają i od razu rezygnują, bo nudno, bo monotonnie. Inni za to patrzą na co całkowicie inaczej. Uwielbiają rywalizować sami ze sobą, po to aby pokonywać własne słabości. Jednak wymagania i poświęcenie nie mają końca. W końcu jeżeli ktoś już zaczął biegać i wyznaczył sobie cel to nie ma możliwości, aby odpuścić. Początkowo należy zacząć od mniejszego dystansu i zobaczyć czy w ogóle jesteśmy w stanie przebiec chociaż pięć kilometrów. I krok po kroku, poznajemy swoje możliwości. Po jakimś czasie, sami będziemy wiedzieli jak ułożyć plan treningowy. Jakie tempo wybrać, jaki puls będzie dla nas odpowiedni.

Oczywiście należy też zwrócić uwagę na odpowiedni ubiór. W obecnych czasach, na szczęście wybór jest bardzo szeroki. Najważniejsze będą zdecydowanie buty. Dobieramy je zależnie od tego jakie dystanse chcemy przemierzać, na jakiej powierzchni głównie będziemy się poruszać oraz w jaki sposób kładziemy stopę w momencie dotyku z podłożem. Wiele jest do ustalenia, ale wszystko da się spokojnie oszacować.

Na pewno ważne jest ułożenie sobie w głowie, w jaki sposób chcemy przebiec maraton. Czy zaczynamy spokojnie, a później będziemy mogli przyśpieszyć. A może jednak lepszym pomysłem będzie równy bieg, tak aby rozkładać siły w równomierny sposób. Czasami bywa tak, że dany dzień jest po prostu nie nasz i nie będziemy w stanie zrobić nic poza nasze siły. Działa to oczywiście w drugą w stronę, kiedy mimo braku wiary w lepsze tempo, biegnie się lekko i wiemy, że dociśnięcie na ostatnich kilometrach jest czymś bezproblemowym. Niestety, dla mniej doświadczonych biegaczy początek może być stresujący. Zbyt mocny start może się okazać zabójczy na kolejnych kilometrach i ukończenie maratonu okazuje się sprawą niemożliwą. Warto zacząć w rozsądnym rytmie i ten rytm utrzymywać. Może w tym pomóc odpowiednia muzyka. To ona czasami dodaje ekstra powera, a czasami uspokaja, co może być zbawienne. Często jest tak, że na półmetku maratonu zaczyna się problem. Głównie z głową, bo to już połowa, ale za to tyle samo przed nami.

Mogą się pojawiać zwątpienia czy na pewno damy radę. Nie można wtedy zapominać o odpowiednim nawodnieniu, uzupełnieniu węglowodanów. To też jest indywidualna sprawa, kiedy i jaką porcję należy przyjąć. Dlatego jest tak bardzo ważne przygotowanie przed tak długim dystansem. Chociaż nie tylko. Przy krótszych dystansach, również warto o tym pamiętać. Warto też zapoznać się wcześniej z trasą. Raz może to być płaski teren, a raz wzniesienia. Ten plan i rozłożenie sił, może nam bardzo pomóc. Na koniec, nie można przesadzać z super finiszem. Dobiegnijmy na spokojnie do mety, no chyba, że nadal po ponad czterdziestu kilometrach czujemy się świeżo. Jak widać maraton to nie taka łatwa sprawa.

fot. Miguel Amutio/ unsplash