Izabela Paszkiewicz zapowiada atak na rekord Polski na 5km! To wynik niepobity od 17 lat

7 listopada podczas zawodów Niepodległa Piątka na PGE Narodowym Izabela Paszkiewicz podejmie próbę bicia rekordu Polski na 5km wynoszącego 15:34. Po fenomenalnych występach m.in. na 13. PKO Poznań Półmaratonie i maratonie w Berlinie przyszedł czas na bieganie na krótszych dystansach.

Pobije rekord Polski?

Paszkiewicz wysoką formę zasygnalizowała już na początku sierpnia w biegu The Great 10k Berlin. Uzyskała wówczas wynik 32:12, zaledwie o 4 sekundy gorszy niż rekord Polski na dystansie 10km Karoliny Nadolskiej. Potem przyszedł udany start na półmaratonie w stolicy Niemiec, który biegaczka z Terespola ukończyła z nowym rekordem życiowym 1:10:28. W ubiegłą niedzielę w Poznaniu zdołała jeszcze wyśrubować to osiągnięcie i przekroczyła linię mety z czasem 1:10:13.

Wcześniej, w kluczowym starcie sezonu jesiennego Paszkiewicz uzyskała świetny wynik na maratonie w Berlinie. Finiszowała z rezultatem 2:27:41, najlepszym w jej dotychczasowej karierze.

– Widać, że jestem w bardzo dobrej dyspozycji i z trenerem postanowiliśmy podczas Mistrzostw Polski, które odbędą się w Warszawie 7 listopada spróbować zaatakować rekord Polski na dystansie 5km. Rozmawiałam z organizatorami i zapowiada się bardzo szybki bieg. Dyktowane będzie tempo na rekord Polski. Mam nadzieję, że pogoda dopisze – powiedziała nam Izabela Paszkiewicz.

Marek Jakubowski, trener utytułowanej 33-letniej zawodniczki uważa, że bieg w średnim tempie 3:07 min/km jest w zasięgu jego podopiecznej. – Izabela jest w stanie pobiec na rekord Polski na 5km. Trasa na PGE Narodowym jest bardzo szybka. Jeżeli pogoda dopisze, to wszystko jest możliwe – ocenia.

Niepobity od 17 lat

Rekord Polski w biegu na 5km kobiet wynosi aktualnie 15:34 i został ustanowiony we wrześniu 2004 roku przez Grażynę Syrek na zawodach w Pradze. Najbliżej poprawienia tego wyniku była w 2013 roku Karolina Nadolska, która na biegu w niemieckim Korschenbroich uzyskała czas o zaledwie sekundę gorszy.

Przypomnijmy, 7 listopada rozegrana zostanie Niepodległa Piątka na PGE Narodowym, impreza w randze PZLA Mistrzostw Polski Kobiet i mężczyzn na 5km. Trasa zawodów zostanie wytyczona na pięciu pętlach dookoła stadionu PGE Narodowy. Będzie płasko, a jej profil z pewnością będzie sprzyjał bardzo szybkiemu bieganiu.

Zawody zostaną rozegrane w 7 turach po maksymalnie 200 uczestników. Na stadionie przygotowana będzie również strefa dla kibiców, oraz transmisja live w Internecie, podczas której będzie można śledzić zmagania wszystkich biegaczy.

Na bieg wciąż są wolne miejsca. Zapisy trwają na stronie niepodlegla5.pl

red

fot. Jakub Kaczmarczyk