Jak ważne jest dobre odżywianie w bieganiu

Zapewne każdy z nas zgodzi się z tezą, że bieganie to bardzo ciężki i wymagający sport. W przygotowaniach musimy zwrócić uwagę na wiele czynników. Między innymi odpowiednie ubranie się, dostosowanie odpowiedniego obuwia, skomponowanie dobrego treningu czy w końcu moim zdaniem najważniejszego aspektu, jakim jest odpowiednie odżywianie zarówno przed, jak i po treningu. Korzystając z okazji chciałem przypomnieć jeszcze, że betclick bonus, o którym więcej można dowiedzieć się wchodząc ten link.

O tym, jak ważna jest dieta przekonało się wielu ludzi uprawiających sport na świecie, szczególnie osoby biorące udział w dłuższych dystansach, gdzie mówiąc  potocznie w trakcie biegu zabrakło im ,,paliwa”. Dzieje się tak, gdy brakuje glikogenu w mięśniach, przez co drastycznie spada nam siła w nogach, tracąc przy tym kontrolę nad mięśniami. Ważne jest zatem, aby przed bieganiem spożyć posiłek bogaty w węglowodany, który dostarczy dużej ilości energii dla organizmu. Ważnym aspektem jest również spożywanie węglowodanów prostych w trakcie bieganie, świetnie sprawdzą się tutaj batony lub żele energetyczne, które dostarczą błyskawicznej energii do mięśni chwile po spożyciu. Spowoduje to, że nasze mięśnie będą utrzymywały odpowiedni poziom glikogenu i tym samym nie będziemy odczuwać braku energii w organizmie.

Bieganie jest sportem, który spala znaczne ilości kalorii. Szacuje się, że godzina biegania spala około 500-700kcl w zależności od tempa, rodzaju biegu oraz danego organizmu. Zaleca się, aby dostarczać organizmowi około 40-60g węglowodanów co każdą godzinę biegu, niezależnie w jakiej postaci, jednak najlepiej jakby były to produkty z kategorii węglowodanów prostych, które lepiej sprawdzają się podczas wysokiego wysiłku niż produkty zawierające węglowodany złożone. Mogą być to również cukry zawarte w napojach izotonicznych, które również są zalecane na dłuższe trasy. Tego typu odżywianie sprawdza się nie tylko w bieganiu, ale również każdym innym sporcie, który trwa dłuższy czas i należy się go trzymać.

Po treningu ważna jest regeneracja, zatem należy spożyć zbilansowanych posiłek, zawierający około 40-50g materiału budulcowego- białka. Warto dostarczyć również węglowodany, z tym że najlepiej już sięgnąć po te z kategorii złożonych, tłuszcz będzie wskazany, ale w niedużej ilości i najlepiej jakby był to zdrowy tłuszcz, jak omega-3 czy omega-6, które dodatkowo wspierają pracę mózgu. Warte zażycia są również witaminy i minerały, najlepiej cały kompleks witamin, oraz spożycie magnezu, który pozwoli nam uniknąć skurczy w nocy. Warto również rozciągnąć się od razu po bieganiu lub tuż przed snem.

Należy pamiętać, że bieganie, w szczególnie dłuższych dystansów jest procesem, w którym musimy mieć na uwadze wiele czynników, dlatego też powinniśmy być przygotowani na 100%, aby uniknąć kontuzji oraz niepotrzebnego katowania organizmu.

fot. Anna Pelzer/ unsplash