Kolagen na stawy kolanowe i nie tylko – dlaczego warto go stosować?

Kolagen to białko o niesamowitych właściwościach. Przyjmowanie kolagenowych suplementów diety pozytywnie wpływa na organizm. Sprawdź, dlaczego warto zadbać o suplementację tego wszechstronnego składnika!

kolagen na stawy kolanowe

Z wiekiem nasz organizm wytwarza coraz mniej kolagenu. Dlatego warto przyjmować suplementy z zawartością tego składnika. Jeżeli chcesz zapoznać się z ciekawymi informacjami na temat kolagenu, koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

Czym jest kolagen?

Kolagen to białko wytwarzane przez organizm, które wpływa pozytywnie m.in. na zdrowie kości i stawów oraz młody wygląd skóry. Składnik ten znajduje się w kościach, ścięgnach, chrząstkach i skórze. Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje kolagenu:

  • kolagen typu I – to białko najpowszechniej występujące w organizmie, które znajduje się m.in. w skórze, kościach i więzadłach;
  • kolagen typu II – znajduje się przede wszystkim w chrząstkach stawowych;
  • kolagen typu III – występuje w naczyniach krwionośnych, jelitach i macicy.

W jakich produktach znajdziemy kolagen?

Z wiekiem ciało traci zdolność do produkcji kolagenu. Dlatego należy zadbać o dostarczenie tego składnika do organizmu w odpowiedniej ilości. Źródłem kolagenu są produkty pochodzenia zwierzęcego, np. żelatyna spożywcza, galaretki czy podroby. Niestety są to produkty, które spożywane w nadmiernych ilościach negatywnie wpływają na stan zdrowia. Mogą być przyczyną nadwagi, otyłości oraz chorób układu krążenia. Dlatego świetnym rozwiązaniem jest przyjmowanie wysokiej jakości suplementów diety z zawartością kolagenu.

Kolagen na stawy kolanowe

Tkanka kostna składa się z naturalnych włókien kolagenowych, które wpływają na wytrzymałość kości i ruchomość stawów. Niestety wraz z wiekiem, urazami czy dużym obciążeniem stawów, włókna te stają się coraz słabsze. To właśnie dlatego warto stosować kolagen na stawy kolanowe m.in. przy reumatyzmie oraz wtedy, gdy bolą nas stawy. Kolagen spożywany regularnie pomaga zachować zdrowe stawy i może skutecznie zapobiegać osteoporozie, która dotyka wielu osób w starszym wieku. Suplementy z kolagenem odbudowują struktury stawowe i zapobiegają wystąpieniu redukcji mazi stawowej. O przyjmowanie kolagenu powinni zadbać również sportowcy. Ten składnik zmniejsza ryzyko kontuzji oraz wpływa pozytywnie na budowę i utrzymanie masy mięśniowej.

Kolagen na skórę, włosy i paznokcie

Kolagen jest składnikiem, który pomaga utrzymać nawilżenie, elastyczność i jędrność skóry. Niestety wraz z wiekiem organizm traci zdolność do wytwarzania tego białka (proces ten zaczyna się już po 25. roku życia). W sklepach dostępny jest ogromny wybór kosmetyków z kolagenem. Należy jednak pamiętać, że mają one wyłącznie powierzchowne działanie i nie będą w stanie cofnąć zmian starzeniowych, które pojawiły się na skórze. Dlatego warto zadbać o dostarczenie kolagenu „od wewnątrz”. Najskuteczniejszym ratunkiem dla skóry z oznakami starzenia jest przyjmowanie doustnych preparatów z zawartością dobrze przyswajalnego kolagenu. Warto również wspomnieć, że suplementy wspomagające produkcję kolagenu wpływają nie tylko na poprawę kondycji skóry, ale także wzmacnia paznokcie i hamuje wypadanie włosów.

Na co jeszcze wpływa kolagen?

Mocne kości, zdrowe stawy i jędrna skóra to nie jedyne aspekty, na które pozytywnie działa kolagen. Ten wszechstronny składnik korzystnie wpływa również na układ sercowo-naczyniowy. Wspomaga oczyszczanie naczyń włosowatych ze złogów, dzięki czemu zapobiega chorobom układu krążenia. Regularne spożywanie kolagenu ma również pozytywny wpływ na funkcjonowanie rogówki oka. Dlatego osoby, które mają problemy ze wzrokiem, powinny zadbać o suplementację tego białka. Kolagen daje także uczucie sytości, dlatego idealnie sprawdzi się w przypadku osób walczących z nadwagą.

Jak wybrać najlepszy suplement diety z kolagenem?

Wiele osób zastanawia się, jaki suplement z kolagenem kupić. Bogata oferta dostępnych preparatów na bazie kolagenu nie ułatwia podjęcia decyzji. W sklepach możemy znaleźć suplementy z kolagenem rybim, wieprzowym i bydlęcym. Warto postawić na kolagen rybi, który jest uznawany za produkt o najbardziej skutecznym działaniu, charakteryzujący się najlepszą przyswajalnością. Jest również produktem ekologicznym, ponieważ zwierzęta nie są zabijane w celu jego pozyskania. Wytwarza się go z odpadów, czyli ze skóry i łusek ryb morskich. Przed zakupem suplementu dobrze jest zapoznać się z jego składem i sprawdzić, czy zawiera on dodatkowe substancje aktywne. Najlepiej wybrać preparat, który oprócz kolagenu ma w swoim składzie np. kwas hialuronowy, ekstrakt z winogron, glukozaminę, witaminy i minerały. Warto również zwrócić uwagę na hydrolizowany kolagen. Jest to preparat, w którym cząsteczki kolagenu zostały rozłożone na peptydy kolagenowe. Dzięki temu hydrolizat kolagenu charakteryzuje się wysoką przyswajalnością.

Suplementy diety z zawartością kolagenu charakteryzują się licznymi właściwościami zdrowotnymi. Warto je przyjmować nie tylko w przypadku wystąpienia problemów ze zdrowiem, ale także profilaktycznie. Zanim zdecydujesz się na zakup preparatu z kolagenem, zwróć szczególną uwagę na jego skład.

Artykuł sponsorowany