Polka poprawiła rekord świata w podwójnym Ironmanie!

Alicja Pyszka-Bazan wygrała zawody Bretzel Ultra Tri we francuskim Colmar na trasie podwójnego Ironamana. Jednocześnie Polka o 19 minut poprawiła siedmioletni rekord świata na tym dystansie.

Standardowy Ironman obejmuje 3,86 km pływania, 180,2 km jazdy na rowerze i 42,195 km biegu. Pyszka-Bazan we Francji miała do pokonania podwójny dystans, czyli łącznie 7,6 km pływania, 360 km jazdy na rowerze i 86 km biegu.

Pierwsza na mecie

30-letnia Polka wyszła z wody jako pierwsza z czasem 1:49:42. Etap rowerowy pokonała w 11 godzin, 14 minut i 43 sekundy jadąc ze średnią prędkością 31,1 km/h. Na koniec przebiegła 86 km w czasie 9 godzin, 34 minut i 7 sekund.

Ostatecznie Pyszka-Bazan dotarła do mety z wynikiem 23 godzin, 12 minut i 2 sekund. Okazała się najlepsza w kategorii Open, a kolejnego w stawce Tomasza Kumaka wyprzedziła o prawie 2 godziny.

Polska triathlonistka poprawiła rekord świata, który od 2016 roku należał do Estonki Sirlet Viilas i wynosił 23 godziny, 31 minut i 38 sekund.

Podium zawodów w Colmar uzupełnił Francuz Arnaud Thomas z czasem 26 godzin, 37 minut i 12 sekund. Na czwartym miejscu uplasowała się Niemka Mareile Hertel, aktualna rekordzistka świata w potrójnym Ironmanie (37:18:17).

Z bikini fitness do triathlonu

Wcześniej Pyszka-Bazan startowała w zawodach bikini fitness, zdobywając między innymi mistrzostwo Polski. Dwukrotnie reprezentowała kraj na mistrzostwach Europy a także na mistrzostwach świata. W 2019 roku zmieniła dyscyplinę i rywalizuje w triathlonie.