Maraton w Polsce – coraz więcej osób się na niego decyduje

W sezonie, kiedy wydarzeń sportowych jest tak wiele, że czasami nie wiadomo na co się zdecydować. Możemy wybierać pomiędzy piłką nożna, tenisem, a chociażby siatkówką. Są na szczęście podpowiedzi, takie aby niczego nie przegapić. Źródło: bonusowykod.com pomoże przeanalizować, kiedy warto włączyć telewizor i oglądnąć najciekawsze wydarzenie.

W Polsce ciężko stwierdzić, że bieganie jest aktywnością niszową. Wystarczy wyjść na dwór i to niezależnie od pory roku i dnia, aby spotkać osobę, która właśnie w ten sposób postanowiła spędzić swój wolny czas. W zdrowym ciele, zdrowy duch – tak powiada stare przysłowie. Sporo osób wzięło sobie te słowa do serca. Dużo nie potrzeba, aby uprawiać właśnie tę dyscyplinę. Dobre buty, odpowiedni strój i można ruszać. Tym bardziej teraz kiedy technologia pozwala nam zmierzyć najważniejsze parametry naszych wyczynów. Osoby, które załapały bakcyla, dążą do ciągłego rozwoju i poprawy swoich wyników. Nie ma co się oszukiwać, jesteśmy narodem lubiącym rywalizację, a kiedy wyścig kończy się sukcesem, to pragniemy jeszcze i jeszcze więcej. Jest to super postawa, bo poprzez biegi możemy pokonywać własne słabości. Kiedy nogi odmawiają, kiedy organizm alarmuje, że wystarczy, a mimo to biegniemy dalej. Często można usłyszeć, że to głowa, a nie nogi biegną. I może coś w tym jest.

Maraton to jednak nie są przelewki. To jest dystans, do którego nie przygotujemy się w ciągu kilku miesięcy. Długie, intensywne i dobrze przemyślane treningi pozwolą na start w tym flagowym dystansie. Zazwyczaj jest to duża impreza, rozreklamowana na cały kraj. Często jest też, że wielu biegaczy przylatuje z innych krajów, po to aby pokazać się na innej arenie. Co ciekawe maraton sięga czasów starożytnych, więc nie ma co się dziwić, że to nic nadzwyczajnego, kiedy ktoś w ten sposób próbuję poprawić swoją kondycje. Bieganie jest modne i należy to tylko chwalić. Bariera, którą ciężko przeskoczyć to czas przebiegnięcia ponad 42 km poniżej dwóch godzin. Nieoficjalnie udało się Kenijczykowi Eliud Kipchoge, który przebiegł maraton o czasie 1:59:40, a jeżeli chodzi o Polaka to nadal niepokonany pozostaje Henryk Szost w 2012 roku z czasem 2:07:39.

Te największe maratony w Polsce, na których możemy się spodziewać dobrej frekwencji to Orlen Warsaw Marathon w Warszawie. Nie jest może organizowany od dłuższego czasu, ponieważ zaledwie od siedmiu lat, ale z roku na rok biegaczy przybywa. Nie jest to tylko możliwość pokazania się z dobrej strony, ale również szansa na nagrody finansowe. A są one całkiem spore, a na pewno najwyższe wśród innych tego typu imprez. Co warto zaznaczyć udział w nim biorą również osoby niepełnosprawne.

Wielu ekspertów uważa, że najlepiej zorganizowanym maratonem w Polsce jest ten poznański. Stworzony w 2000 roku, niezmiennie przyciąga rzesze sportowców. Cracovia Maraton, to kolejna impreza tego typu, a jak obliczono brało w niej udział osoby z ponad 55 krajów. Fajne jest to, że trasa biegnie przez najważniejsze atrakcje turystyczne Krakowa. Poza tymi imprezami warto wyróżnić inne miasta, które podejmują się organizacji biegów. Są to Wrocław, Dębno, Łódź, Gdańsk, Lublin czy Silesia Maraton. Jak widać z roku na rok jest coraz większe zainteresowanie bieganiem, a miasta o tym doskonale wiedzą.

fot. Martins Zemlickins/ unsplash